Belirtilen Yere Otomatik Giden 5 Saniyede 100 Km Ulaşan Drone Geliştirdiler!

Otomatik Giden 5 Saniyede 100 Km Ulaşan Drone Geliştirdiler!

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde okuyan öğrenciler, kendi yaptıkları yazılımla istenilen koordinatlara otomatik olarak gidebilen, 5 saniye içinde 100 kilometreye ulaşabilen acil durumlarda kullanılabilecek ve malzeme taşıyabilecek drone geliştirdi.

Tübitak’ın düzenlediği 2. Uluslararası İnsansız Hava Araçları yarışmasında ikinci olan bu drone ile kendi yaptıkları yazılımla istenilen yere otomatik olarak gidebiliyor. Giderken yanında 1,5 kg ağırlığındaki malzemeyi de saniyeler içinde süratlenerek götürebiliyor. Toplamda saatte 100 km hıza ulaşabilen drone özellikle afet durumlarında sağlık malzemelerini hızlıca taşımayı kolaylaştırabilir. Üstten atılan malzemelerin paraşütle inerken indiği noktayı rüzgarın geliş yönüne göre de hesaplayabiliyor. Böylelikle belirtilen yere malzeme hiçbir insan olmadan inebiliyor.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mehmet Orakçı,

“Görüntü işleme yazılımıyla hareketli ve hareketsiz nesneleri algılıyor. Biz bu yazılımı drone’un yangın, sel, deprem gibi çeşitli afetlerde hafif ilaç, gıda ve tıbbi malzeme taşıyabilmesi için yaptık. Yani insanın giremediği alanlarda çok rahat ve hızlı bir şekilde yük taşıyabilecek. Amacımız, yerli yazılım kullanımını Türkiye’de artırarak, dışa bağımlılığı azaltmak. Motor, pervane ve batarya verimliliğini yükseltecek çalışmalarla uçuş süresini artırmayı hedefliyoruz.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belirtilen Yere Otomatik Giden 5 Saniyede 100 Km Ulaşan Drone Geliştirdiler!

0