Bilgisayar Oyuncuları Gerçek Pilotlardan Daha İyi İnsansız Hava Aracı (İHA) Pilotu Olabilirler Mi?

İnsansız Hava Sistemlerinin kontrol istasyonları bir bilgisayar oyuncusunun yatak odası gibi rahat sandalyesiyle, çoklu ekranlarıyla kulaklık ve joyistikleriyle aynı görünebilir. Operatör düğmelere basarak joyistiği hareket ettirerek ekrandaki olaylara tepki vererek bir bilgisayar oyunundaymış gibi görünebilir ancak yaptığı her şey gerçektir.

Liverpool Üniversitesi’nden araştırmacılar bilgisayar oyuncularının İHA pilotlarının yerine geçip geçemeyeceğini merak ediyorlardı. Cogent Psyhology dergisinde yayınladıkları son araştırmaya göre; Araştırmacılar İHA’lara en iyi komutu en güvenli ve en becerikli bir şekilde kimin verebileceğini göstermek için bilgisayar oyuncularını, özel pilotları ve profesyonel pilotları karşı karşıya getirdi. Araştırma 51 erkek 9 kadın pilot katılımcıdan oluşuyordu.

Araştırmacılar katılımcıların hata ve güven düzeylerini, güven ve hata dengesindeki kararların doğruluğunu ölçmek için onları simülasyon uçuşlarına soktular. Bu simülasyon boyunca katılımcılar 21 tane risk ve tehlikede karar verme gibi görevlerle karşılaştılar. Çalışma, çok fazla güvenin her zaman iyi bir şey olmadığını gösterdi. Güven çok önemliyken kendine fazla güvenin karar vermede hataya sebep olduğunu gösterdi. Araştırmacılar beklenildiği şekilde tehlike seviyesi arttıkça herkesin güven seviyesinde azalma, hata yapma seviyesinin ise arttığını gözlemledi.

Yine de çok kötü durumlarda bile, bilgisayar oyuncularının ve profesyonel pilotların karar verme seviyelerinin çok güçlü olduğunu gösterdi. Ayrıca Bilgisayar oyuncuları risk seviyesinin arttığı veya azaldığı durumlarda bile sabit bir güven-doğru karar  ilişkisi sergiledi. Bu da daha riskli görevlerde bile sakin kaldıklarını gösterdi.

Liverpool Üniversitesi’nden Dr. Jacqueline Wheatcroft, Genel olarak bilgisayar oyuncularının kendi kararlarını verirken kendine güvenlerinin az olduğunu söyledi. Sonuç olarak bu grubun İHA’lar için iyi bir kaynak olarak kullanılabileceğini ekledi. Tüm medya ve alt kültürlerde olduğu gibi video oyunları bir zaman hırsızı veya tembellik olarak görülüyor. Ama belki de gelecekte hayallerimizdeki işlere sahip olmamızı sağlayabilirler.

Erdem Olgun

Makine Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayar Oyuncuları Gerçek Pilotlardan Daha İyi İnsansız Hava Aracı (İHA) Pilotu Olabilirler Mi?

0