BM ve Türkiye, Uluslararası Teknoloji Bankası’nı Gebze’de Açıyor!

Uluslararası Teknoloji Bankası

2011 yılında planlanan ve Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında anlaşılan Teknoloji Bankası Gebze’de 4 Haziran’da açılacak. Ne işe yarayacağını, neler yapılacağını merak ettik ve araştırdık. Teknoloji Bankası, özellikle Avrupa olmak üzere 47 ülkeyi ve 880 milyon insanı ilgilendirecek.

Teknoloji seviyesi düşük ülkelerin teknolojik açıklarını kapatmak için kurulan banka, Türkiye dahil tüm Birleşmiş Milletler ülkelerinden bağış kabul edecek. Banka’nın hem BM’nin Teknoloji alanındaki ilk kuruluşu olacak olması hem de merkezi Türkiye’de bulunacak ilk BM girişimi olma özelliğini taşıması sebebiyle büyük önem taşıyor.

Teknoloji Bankası, TÜSSİDE (Türk Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü) bünyesinde Gebze’de kurulmuş oldu. Şimdi ise TÜBİTAK ve Enstitülerinin sahip olduğu kabiliyetler ve yakınlarında bulunan Bilişim Vadisi’nin sunacağı imkanlarla büyük bir sinerji oluşturması bekleniyor. 

Türkiye ilk 5 yıllık zaman dilimi için yıllık 2 milyon dolar olmak üzere 10 milyon dolar vermeyi baştan taahhüt etti. Teknoloji Bankası’nda Türkiye ev sahibi olarak kritik bir öneme sahip olacak. Bankanın ana misyonu fonda biriken paralar ile En Az Gelişmiş Ülkeler’in (EAGÜ) teknoloji açığını kapatmak olacak. 47 gelişmemiş ülkeye, teknoloji politikalarının geliştirilmesi, uygulanması, yönetişim mekanizmalarının kurulması konularında da eğitim ve destek verilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BM ve Türkiye, Uluslararası Teknoloji Bankası’nı Gebze’de Açıyor!

0