Biyonik Bacak (Uzuvlar)

Bir dağcılık kazası sonrası bacakları kesilen ve şuan MIT Media Lab Biyomekatronik Grubu Yöneticisi olan Hugh Herr, “Dünyada birçok rahatsızlık teknoloji eksikliğinden dolayı sorunlara yol açıyor. Teknoloji sayesinde tamamen özgürüm. Gözlük göz sorunlarını çözdü. Yarın öbür gün başka organ ve uzuvlar için de iyileşme mümkün olacaktır.” dedi.

Herr, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen 5. Türkiye İnovasyon Haftasında Biyonik Teknolojinin Yeni Çağı konulu bir sunum yaptı. Biyonik bacak geliştirmeye girişirken işe beynin çalışma sistematiğinden koyulduklarını anlatan Herr, “Kazayı geçirdiğimde protezler vardı ama başarılı değildi. Benim ve diğer insanların ihtiyaçlarından yola çıkarak Extreme Bionics isimli merkezi kurdum. Vücuda nasıl ek hücreler yaratabiliriz, beynin fonksiyonlarını nasıl eksik uzuvlarla beraber çalıştırabiliriz konularını incelemeye başladım.

biyonik-bacak

Beyin bizim duygu ve düşüncelerimizi koordine ediyor. Aslında beyni çok kompleks kılan farklı türden hücrelerin birbiriyle iletişim halinde olmasıdır. Şu anda Bionnex isimli biyonik bacakları ürettik. Beyin hücrelerinin matematiğini tam olarak kurgulayamadık ama sorunlar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.” bilgilerini verdi.

Herr, geliştirdikleri yöntemle kontrol altına alınmak istenen kasa özel bir virüs enjekte ettiklerini belirterek, “Işığa duyarlı bir yöntemin sinir sistemine ulaşabildiğini anladık. Sıcak bir tencereye elinizi soktuğunuzda 15 milisaniye içinde elinizi çıkarırsınız. Biz de sinir hücreleri arasındaki iletişimi hızlı bir şekilde kurgulamanın yolunu bulduk. Her bacağın içerisinde minik bilgisayarlar ve 12 sensör var.” diye konuştu.

Doktorlar iki bacağımı kestikten 6 ay sonra dağa tırmanmaya yeniden başlamıştım…

hugh-herr-kimdir

Geliştirdikleri Bionnex biyonik uzuvlar için 60 milyon dolarlık yatırım yapıldığını anlatan Herr, “Şu anda her bir bacak sensörleri ve arayüzleriyle beraber 50 bin dolara satılıyor ama gelecekte çok daha erişilebilir fiyatlarla sunulacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyonik Bacak (Uzuvlar)

0