Bu Cihaz Kanseri 10 Saniyede Teşhis Ediyor!

Kanser! Hala neden olduğu ve nasıl iyileşeceği tam olarak bilinmeyen tehlikeli ve ölümcül bir hastalık. Dünya’da milyonlarca insan çeşitli sebeplerle vücutlarının çeşitli yerlerinde bu hastalıkla yüzleşiyor. Üzerinden çok fazla araştırma yapılmasına rağmen hala düzenli bir tedavi yöntemi bulunmadı. Doktorlara göre erken teşhis edilirse, iyileşme oranı çok fazla artıyor. Araştırmacılar bu teşhisi hızlıca yapmak için büyük bir başarıya imza attılar.

Amerika’da Austin Teksas Üniversitesi’nden bilim insanları kalem görünümüne benzer bir cihaz ile kanserli bir dokuyu 10 saniye gibi kısa sürede tespit edebildiklerini açıkladı. MasSpec adını koydukları bu kalem benzeri cihaz ile insan vücudundaki dokuya temas ettirilmesiyle onun kanser mi değil mi olduğunu üzerindeki düzenekle algılayıp işlem yapıyor.

Dokundurulduğu dokuya ait moleküler bir analiz yapan cihaz, özellikle ameliyat sırasında doktorun iç kısımlarda hangi dokuların etkilendiğini anlaması için büyük bir yardımcı olacağı belirtiliyor. Tespit edilen dokuların temizlenmesi ile kanser tedavisinde de bir devrim yaratabileceği düşünülüyor. Normal de yapılan kanser teşhis işlemlerinin araştırdığımızda 30 dakika veya daha fazla sürdüğü belirtilmektedir. Bu cihaz ile 10 saniye gibi bir zaman da tespit edilmesi büyük başarı olarak görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Cihaz Kanseri 10 Saniyede Teşhis Ediyor!

0