Buzdolabına Ekledikleri Sistemle Su Isıttılar

Buzdolabına Ekledikleri Sistemle Su Isıttılar

Muğla’da yaşayan 3 lise öğrencisi, buzdolapları ve dondurucuların birer ısı pompası (ısı pompası nedir okumak isterseniz Buraya tıklayınız) olduğundan yola çıkarak buzdolabı yoğuşturucusuna (kondenser) ekledikleri sistemle suyu 50-55 dereceye kadar ısıtabildiler.

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan 3 öğrenci, Tübitak destekli yapılan sergi için “Buzdolabından Kullanım Sıcak Suyu Elde Etme” isminde bir proje hazırladılar. Bu projeye göre buzdolaplarının arkasına bir sistem ekleyerek suyu ısıttılar ayrıca buzdolabının enerji tüketimini de azalttılar.

Öğrenciler İsmail Can Tombul, Egemen Kölgeli ve Cengiz Demirtaş ve koordinatör öğretmenleri Kürşat Ertuna eşliğinde yaptıkları projede, buzdolaplarında bulunan ve kondenser(yoğuşturucu) adındaki parçanın, ısıyı tahliye ederken gazı sıvıya çevirmesi ve bu çevrim sırasında ise ortaya bir enerjinin çıktığını anlattılar. Buradan yola çıkarak kondensere ekledikleri sıvı tankı, serpantin ve pompayla 10 litrelik bir suyu 50-55 dereceye çıkardılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buzdolabına Ekledikleri Sistemle Su Isıttılar

0