Cerrahi Müdahalelerde Yerli Keski: Plazma Koter

Cerrahi Müdahalelerde Yerli Keski: Plazma Koter

Bundan önce Elektromanyetik bomba gibi ilginç buluşlara da sahip olan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, ameliyatlarda neşter gibi kullanılan ve yurtdışından 30 bin dolara ithal edilen “plazma koter” adlı tıbbi aleti yerli imkanlarla üretti.

Geliştirdikleri ve ithal olarak pahalıya gelen cihazın SDÜ Deney Hayvanları ve Tıp Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi‘nde hayvanlar üzerinde uygulandığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini anlatan Prof. Dr. Lütfi Öksüz, söz konusu cihazın ticarileşmeye hazır olduğunu vurguladı.

plazma-koter

Sağlık sektörünün ameliyatlarda sıkça kullanılan plazma koterde yurtdışına bağımlı olduğunu söyleyen ve bunun da ciddi bir döviz çıktısına sebep olduğunu ifade eden Öksüz, “Ürettiğimiz cihaz piyasada yaklaşık 30 bin dolar. Biz bunu yerli imkanlarla seri üretime geçtiğimiz takdirde 3’te 1 fiyatına mal edebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Söz konusu cihazın yanı sıra plazma teknolojisiyle kanamayı durduran, yaraları iyileştiren “argon plazma koagülasyon” cihazını ürettiklerine de dikkati çeken Lütfi Öksüz, bu cihazın özellikle terörle mücadele sırasında yaralanan güvenlik güçlerine ilk müdahale esnasında kan kaybının önüne geçilmesinde kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadalo Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cerrahi Müdahalelerde Yerli Keski: Plazma Koter

0