Çinlilerin Yapay Zeka Robotu Bilgi Yarışmasında İnsanları Yendi

Bu yüzyıl Amerika ile Çin arasında esen rüzgarı bütün Dünya olarak etkileniyoruz. Çinliler sürekli yeni bir şeyler ile karşımıza çıkıyor. Bu haber de Çin’den geldi. Çinliler tarafından geliştirilen internet arama motoru Sogou, Wangzai adından bir yapay zeka robotu tasarlamıştı. Bu robotla Çin’de yayınlanan aynı Türkiye’deki “Kim Milyoner Olmak İster” gibi popüler bir bilgi yarışması programına katıldılar.

Geniş bilgi depolama kabiliyeti ve insanların mimiklerini taklit etme becerisi ile dikkatleri çeken Wangzai, aralarında Harvard Üniversitesi mezunu bir yarışmacının da bulunduğu insan rakiplerini yenerek birinci oldu. arışmada yöneltilen soruları hızlı şekilde algılayarak anında cevap verdi. 

Önerilen Yazı: Amerika’da Bir Robot Teknisyeni Öldürdü

YRobotu geliştiren teknoloji firması, Wangzai’ın bağımsız analiz, hızlı algılama ve tepki verme özellikleri sayesinde sorulara milisaniyeler içinde yanıt verebildiğini belirtti. 

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti. İngilizce Artificial Intelligence kavramının akronimi olan AI sözcüğü de bilişimde sıklıkla kullanılır. Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çinlilerin Yapay Zeka Robotu Bilgi Yarışmasında İnsanları Yendi

0