Çip Teknolojisinin Tekelleşmesi! Teknoloji Devinden Rakibine 100 Milyar Dolar Teklif

Saniyede üretilen ve satılan miktarı ile Dünya’da ilk sıralarda yer alan çipler, üretilen şirketlere milyarlarca dolar kar kazandırıyor. Çip teknolojisi devlerinde birisi olan Broadcom, rakibi ve kullandığımız iPhone, Samsung ve LG gibi markalara çip üreten Qualcomm’u satın almak için 100 milyar dolarlık teklif sundu. 

Amerika’da çıkan bu haber, çip teknolojisi devi Broadcom’un, Qualcomm için hisse başına 70 dolardan 100 milyar dolar civarında bir teklifle geldiği ve görülmelerin başladığı yönünde oldu. 5 büyük banka ile gerçekleşmesi planlanan bu satın alma eğer gerçekleşirse Dünya tarihinin en büyük teknoloji satın alınmasından birisi olarak tarihe geçecek. 

Çip üreten iki şirketin tek bir şirket olarak birleşmesi ile Dünya’nın en güçlü çip üreten şirketi olma yolunda da dev bir adım atılmış olacak.  Teklif sunulan Qualcomm’unda çeşitli çip üreten firmaları satın alması ve satın almak için teklifler sunduğu biliniyor.  Görünen o ki, iki büyük şirket hem küçük çip şirketlerini topluyor hem de birbirleriyle ilgili gelecek planları yapıyorlar. Teknolojinin temelinde yatan çip teknolojisinin tekelleşmesi olarak görülen bu durum Dünya’yı derinden etkileyecek gibi görünüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çip Teknolojisinin Tekelleşmesi! Teknoloji Devinden Rakibine 100 Milyar Dolar Teklif

0