Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm, dijital dünyanın gelişimi ile beraber markaların, operasyonlarını ve sistemlerini yeniden şekillendiriyor. Bu değişimin ile birlikte markalar, kendilerine fırsat alanları oluşturabiliyor. Üretim süreçlerinin yenilenmesi ile birlikte yeni trendlere ve rekabetine uyum sağlamak daha olağandır.

Endüstri 4.0 ile birlikte son dönemde popüler olan bu kavram, Büyük veri, yapay zeka ve entegre sistemlerin organizasyonlara adapte olması olarak düşünülebilir. Bu sayede markalar ve üreticiler üretim rakamlarını ve başarı çizgisini arttırabilir.

Sanayinin Dijital Dönüşümü

Markalar ve şirketler, organizasyonlarının verimini yükseltmek ve işleyişi daha iyi hale getirmek için global alandaki yenilikleri ve gelişmeleri sistemlerine ekleyerek dijitale dönüşmesidir. Ürün hazırlık aşamasında, tüketici analizleri ve ürün gelişimi için big data kaynaklarının kullanılması, verimlilik artışı imkanı sağlanır.

Bu şekilde uluslararası alanda dev markalar ile rekabet etmek veya daha başarılı olmak mümkün olur.

Dijital dönüşüm ün kolları incelendiğinde 3D Yazıcılar, Otonom Robotlar, Kripto Paralar, Dijital Pazarlama, Siber Güvenlik, AR/VR, Big Data, Simülasyonlar, Sistem Entegrasyonları dijital dönüşümü temellerini oluşturmaktadır. Dijital dönüşümü sektörler özelinde incelediğimizde; Tekstil, Makine, Sağlık, Sinema vb. sektörlerin dijital dönüşüm teknolojileri ile yukarıda bahsedilen Big Data, Yapay zeka, Sistem Entegrasyonları gibi teknolojiler ile dijital dönüşüm adına daha etkili analizler ve üretimler oluşturulması sağlanır. Bununla birlikte Markaların Ar-Ge bölümleri için iletişim ve araştırma teknolojilerinin gelişimi daha hızlı ve yararlı olmaktadır.

Günümüzde pazarlama süreçleri, üretim ile birleşmeye başladı, departmanların birlik içinde hareket etmesi, zaman zaman iletişim’de yavaşlama, üretimde aksaklıklara sebebiyet vermektedir. Dijital’e dönüşen markaların iletişim özelinde yeni nesil teknolojileri kullanarak iletişim hızındaki sorunlarına çözüm üretiyorlar. Ayrıca, global pazarın takibi ve gelişim raporları dijital dönüşümün bir parçasıdır. Globalde influencer olan firmalar, dijital’i kullanarak satışlarını arttırmak ile beraber yeni teknolojilerde üretirler. Endüstri 4.0 prensiplerini iyi anlamak, dijital dönüşümü iç pazarda iş süreçlerine uyarlamak global rekabet için iç piyasada öngörü sağlayacaktır.

Dijital Dönüşümün Avantajları Nelerdir?

Dijital Dönüşümü, Kobiler üzerinden değerlendirecek olursak, üretimde entegre sistemlerin ve big data verilerinin kullanımı, maliyetleri doğrudan etkilerken, verimliliği de arttırıyor.

Gelişmiş entegre sistemler ile şirket içerisinde bilgi akışının süreçleri artıyor. Üretilen ürün seçenekleri üç boyutlu yazıcılar ile zenginleşirken, rekabet ortamındaki başarı ihtimali de ivme kazanıyor.. Bu şekilde, üretimde istikrarlı bir çizgi yakalanarak ve markaların global rekabet alanında başarı ihtimalleri artış gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Dönüşüm

0