Dijital Elbise ile Giyinmek!

Farklı bir girişim ile karşılaştık. Geçtiğimiz günlerde bir açık artırma oldu. Bu olay Amerika’da gerçekleşti. Satılan şey bir nesne değil, dijital bir elbiseydi. Elinize alamadığınız dijital bir elbise! Alıcısı ise tam 9500 dolar vererek bu dijital elbiseyi satın aldı. The Fabricant firması tarafından üç boyutlu olarak tasarlanan dijital elbise sadece çevrimiçi (online) olarak kullanılabilecek. Yani bu ürünü alan kişi göndereceği fotoğrafların üstüne kişiye özel olarak giydirilecek ve gerçek bir elbise ile fotoğraf çektirmiş gibi kullanılacak. Örneğin kapak fotoğrafına koyduğumuz resimdeki mankenin üzerinde gerçekte bir elbise yok. Yavaş yavaş sanal bir dünyaya gidiyoruz.

Aklınıza elbette para verdiysem bu elbiseyi kanlı canlı almak isterim gelebilir. Lakin sosyal medya ve oyun dünyasında kullanılmak üzere dijital elbise, hediyelik eşya vb. ürünlerin alışverişlerinin olacağını size söyleyebiliriz. Video oyunlarında satılan sanal nesnelerin pazarı yıllık yaklaşık 46 milyar dolar ve her yıl %6 civarında büyüyor. Asos X Sims ve Fortnite gibi oyunlarda özel olarak üretilen kıyafetler çok sayıda satılabiliyor. Üstelik bazı lüks markalar yeni tasarımlarının tutup tutmayacağını anlamak için sanal nesneleri kullanıyor. Özellikle yeni neslin günün önemli bir kısmını dijital ortamda geçirdiği dikkate alındığında dijital nesnelerin popülerleşmesi şaşırtıcı sayılmaz.

Önerilen Yazı: Artırılmış Gerçeklik Nedir? Nasıl Çalışır? Kullanım Alanları

Bununla birlikte, dijital nesneler ile ilgili birtakım sorunlar da var. Bir markanın geliştirdiği sanal nesneyi nerede ve nasıl satacağı, satın alınan nesnenin farklı sosyal medya ortamlarında veya oyunlarda nasıl kullanılacağı henüz bilinmiyor. Ayrıca, kulağa garip gelse de sanal nesnenin gerçekliğinin nasıl doğrulanacağı, yani nesnenin sahte olup olmadığının nasıl anlaşılacağı da muamma. Bu gibi sorunların bazıları blok-zincir teknolojisiyle çözülebilir gibi dursa da bu alanda yeni girişimciler için iş fırsatları var gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Elbise ile Giyinmek!

0