Dijital Vatandaşlıktan Sonra Şimdi de Dijital Para!

Estonya: Dijital Ülke!

Dünyamız çok hızlı bir şekilde dijitalleşmeye doğru gidiyor. Kendi ülkesi dışından 22 bin kişiye dijital olarak vatandaşlık veren Estonya, şimdi de dijital olarak kendi para birimini hazırladığını açıkladı. Gelişmekte olan küçük bir ülke olarak karşımıza çıkan Estonya, bir ilki gerçekleştirmek için çalışıyor.

Üretecekleri dijital paranın ismi bile hazır; Estcoin! Ethereum gibi dijital paraların dağıltıdığı bir sistemle hayata geçmesi ve zamanla paranın değerlenmesi söz konusu gibi gözüküyor. Her ne kadar hacker saldırılarıyla ve aniden artıp-azalmasıyla dijital paralar, karanlık para olarak tanımlansa da Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’de Estonya’ya destek verdiğini açıkladı.

Estonya’da 22 bin dijital insan bulunuyor.

Dijital paraların, İngilitere’nin Euro’dan çıkmak istemesi ve sürekli Euro üzerine oynanan oyunlarla 1980’li yıllarda The Economist dergisinin “Yeni Para Birimi Gelecek” diye yazdığı yazılar arasında bir paralellik olduğu da görülmektedir. Belki de değişimi bazı ülkelerden başlatmak istemiş olabilirler. Özellikle 138 ülkeden 22 bin kişiye dijital vatandaşlık veren Estonya az olan nüfusundan kaynaklanan dezavantajı, böyle yaparak avantaja çevirecek mi gelecek bize gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital Vatandaşlıktan Sonra Şimdi de Dijital Para!

0