Dokunduğunda İnsanı Sokan Akrep Robot!

Farklı amaçlarla robotlar sürekli geliştiriliyor. Özellikle doğadan ilham alınan robotlar hep ilgi çekiyor. Belçika’da Ghent Üniversitesi’nde okuyan üniversiteliler altı bacağa sahip aynı akrep görünümünde olan ve üzerine dokunulduğunda kuyruğundaki iğne kısmı ile dokunan kişiyi sokan bir robot geliştirdiler.

Stephan Flamand, Robbe Terryn ve Pieterjan Deconinck adlı öğrencilerin yaptığı robot, her yerde rahatlıkla temin edilen ve uygun bir mikroişlemci kartı Arduino Mega ile yapılmış. Bacaklarını ve kuyruğunu 3D yazıcı ile basan gençler, ayrıca lazer kullanılarak hassas olarak robot parçalarını kesmişler. Dış bacak uçları ve kuyruğundaki iğne kısmını ise polistiren ile yapılmış.

Kontrolünü bilgisayar ile yapılan robot, ayrıca aldığı tepkilere göre otomatik hamle ve hareketler yapması için bir program yazılmış. Üst kabuğa yerleştirilen IR sensörler ile yaklaşan şeylerin mesafelerini tespit edebiliyorlar. Ayrıca ön kısmına bir kamera ekleyerek, internet üzerinden farklı yerlerden görüntü yakalayabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dokunduğunda İnsanı Sokan Akrep Robot!

0