Dört Ele Sahip Robot İnsan

Japonya’da farklı ve güzel bir proje çalışması gördük. Japonya’da bulunan Tokyo Üniversitesi araştırmacıları, Metalimbs adında bir proje yaptılar. Bu projenin amacı insanlara yardımcı olması için iki adet daha robotik bir kol eklemek. Sizi korkutmasın, bu kollar öyle ameliyat olarak insana bağlı olmayacak direk olarak üstümüze giyeceğimiz şekilde olacak ve iki elin yetmediği durumlarda çok kullanışlı olacak.

İlk duyulduğunda bilim kurgu misali bir proje olduğunu düşündük ama sonra projenin amaçlarının güzel şeylere hizmet edebileceğini anladık. Sırt çantası ile taşınabilecek bu robotik kollar ile iki elin yetmediği durumlarda insanlara yardımcı olacak bir şekilde tasarlanmış. Bu robotik kollar, sanayide kullanılan robotik kollardan oldukça farklı bir yapıda. Çalışma prensibi aynı insan kolu gibi esnek ve hareketli. Bir başka özelliği ise beyin dalgalarıyla çalışmıyor.

Genel kullanımdan farklı olarak, bu kolları beyin dalgaları yerine ayak ve bacaklarda bulunan sensörlerle kontrol etmeyi başarmışlar. Yani siz bacağınızı biraz hareket edince veya onu bükünce, robotik kol hareket ediyor. Geliştirmeye devam edilen bu proje ile hem uzuv kaybı yaşamış, hem de uzuv kaybı yaşamamış insanlar için yararlı olması için geliştirdiklerini belirtiyorlar. Proje fikri düşünen, değerli takipçilerimiz içinde bu çalışma ilham olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dört Ele Sahip Robot İnsan

0