Dumlupınar Üniversitesi Bor ve Nano Teknoloji İle Yanmaz Boya

Dumlupınar Üniversitesi Bor ve Nano Teknoloji İle Yanmaz Boya

Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ), bor alanında bilimsel çalışmalar yürüten Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Şen ve 15 kişilik ekip yaklaşık nanoteknolojiyle bor katkılı yanmaz boya üretti.

Dünya genelinde bugüne kadar üretilen boyalara en fazla yanmayı geciktirici özellik kazandırıldığını ancak bu malzemelerin ise insan hayatı için çeşitli riskler oluşturduğunu vurgulayan Şen, şöyle konuştu:

“Özellikle ABD ve AB ülkelerinde geliştirilen yanmayı geciktirici malzemelerin uygulandığı maddenin içeriğini değiştiriyor ve uygulama zorlukları yaşanıyor. Ayrıca söz konusu malzemelerin yanmayı geciktirmesine rağmen, yanma sırasında hidroklorik, hidrobromür gibi zehirli gazlar salgılıyor. Bu malzemeler yanma sırasında ölüm ve zehirlenmelere neden olan karbonmonoksit gazı oluşumunu da engellemiyor.”

yanmaz-boya

Üretilen Yanmaz Boya Var Olanların Aksine Sağlığa Zararlı Değil

Üretilen yanmaz boyanın çevre dostu olduğunu ve sağlığa zararının olmadığını vurgulayan Şen, şunları kaydetti:

“Bilimsel çalışmalar için kullandığımız ham maddenin tamamı yerli kaynaklardan temin edildi. Bu projemize DPÜ yönetimi ve bölüm başkanımız Prof. Dr. Yunus Erdoğan’ın büyük katkıları oldu. Biz ekip olarak üniversitemizin nanoteknoloji laboratuvarlarında yaptığımız deneyler sonucu nanomalzeme temelli ve bor katkılı yeni bir ürün ortaya koyduk. Bu ürünün çevre dostu olmasının yanı sıra kesinlikle insan sağlığına da zarar vermiyor.” Şen, yanmaz boyanın normal üretilen boyalara sadece birkaç lira ek maliyet getirdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dumlupınar Üniversitesi Bor ve Nano Teknoloji İle Yanmaz Boya

0