Dünya Dışı Gezegenlerde Uzay Çiftçiliği

Yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı Marslı adlı filmde Mars’ta mahsur kalan bir astronotun hikâyesi anlatılıyordu. Astronotun hayatta kalmak için yaptıklarından biri de Mars’ta patates yetiştirmekti. Bir grup bilim insanı da Dünya’da Mars şartlarında patates yetiştirmek istiyor. Amaç patates bitkisinin en olumsuz şartlarda dahi büyüyebileceğini ispatlamak.

Araştırmayı NASA ve Peru merkezli Uluslararası Patates Merkezi (CIP) yürütüyor. Mars’taki iklim şartlarını laboratuvarda oluşturarak, Mars toprağına çok benzeyen Pampas de La Joya çölünden alınmış toprak örneklerinde patates yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Mars’ın atmosferinin %95’ini oluşturan CO2’nin patates verimini 2 ile 4 kat arasında artırabileceği düşünülüyor. Deneyler şuan için başarılı bir şekilde ilerliyor. Deneyler neticelendiği taktirde ise NASA ve CIP sadece Mars’a değil Güneş Sistemi’ndeki başka gezegenlerde de uzay çiftçiliğinin öncüsü olacak.

uzay-ciftlikleri

Önerilen Yazı » Bigelow Uzay Şirketi: Uzaylılar Aramızda!

NASA Ames Araştırma Merkezi’nden gezegen bilimci Chris McKay ileride başka gezegenlerde kurulabilecek insan kolonileri için uzayda yiyecek yetiştirmenin mümkün olabileceğini söylüyor. Projenin başka bir amacı ise küresel ısınma ve kuraklığın konuşulduğu bu günlerde patates bitkisinin dayanıklılığına dikkat çekmek.

Dünya’da 840 milyon civarında insan açlıktan etkileniyor ve bu sayı sürekli olarak artıyor. CIP bu soruna çözüm olarak bir yandan Dünya üzerindeki tarıma elverişsiz olduğu düşünülen bölgelerde ve benzeri şartların oluşturulduğu laboratuvarlarda patates yetiştirmeye ve patates verimini artırmaya çalışırken, diğer yandan da benzeri çalışmaların çoğalmasını hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya Dışı Gezegenlerde Uzay Çiftçiliği

0