Dünya’daki Mercedes-Benz Kamyonları Aksaray’da

Dünya’daki Mercedes-Benz Kamyonları Aksaray’da Test Edilecek

1986 yılında Aksaray ilindeki kamyon fabrikasında üretime başlayan Mercedes-Benz, Türkiye’ye çok yatırım yapan büyük firmaların başında geliyor. Yine Aksaray’da bulunan Kamyon Fabrikası’nda yaklaşık 40 bin metrekare bir alana sahip olacak yeni bir Ar-Ge Merkezi’nin temellerini 12 Mayıs Cuma günü attı.

8,4 milyon avro yatırımla temeli atılan Ar-Ge merkezi 2019 yılında hayata geçmesi için planlanıyor. Ar-Ge merkezi, Dünya genelinde üretilecek Mercedes Benz kamyonlarının uzun yol testlerinin yapılacağı tek merkez olma ünvanına erişecek. Ar-Ge merkezinde toplam 215 kişinin çalışması planlanıyor ve bu Ar-Ge merkezinde emisyon testleri, prototiplerin oluşturulması, ölçümler ve araçların güvenilirliğiyle ilgili çalışmalar yapılacak.

Mercedes Benz Türk Ar-Ge merkezi müdürü olan Mustafa Üstertuna, şöyle konuştu:

“Daha önce bu testleri Almanya’da üretilen prototiplerle Almanya yollarında yapıyorduk. Artık bu testlerin tamamını bizler Türkiye’ye getirdik. Mercedes markasıyla uzun yol testleri yapan tek merkez Aksaray olacak. Aksaray gibi Anadolu’nun bağrında bu testlerimizi gerçekleştirerek, elde ettiğimiz sonuçları bütün dünyada kullanılabilir hale getirip şirketimizin ağına sunmuş olacağız. Ayrıca, Ar-Ge merkezi sayesinde prototipleri de biz Türkiye’de üreteceğiz. Bütün dünya için de prototipleri Türkiye’de üreteceğiz. Bu ürettiğimiz prototipleri, projelerin durumuna göre yıllık yaklaşık 25 ila 40 araç sayısının tamamını Türkiye’de yapabilir durumda olacağız.”

2 thoughts on “Dünya’daki Mercedes-Benz Kamyonları Aksaray’da

 • Avatar
  14 Mayıs 2017 tarihinde, saat 21:54
  Permalink

  Dünyadaki bütün Mercedes kamyonların Aksaray’dan geçeceği başlığı gerçeği yansıtmıyor. Ürelen her araç değil, prototipler seri üretime geçmeden bu merkezde uzun yol testleri yapılacak, testlerden elde edilen verilere göre gerekli iyileştirmeler yapılacak ve sonunda seri üretime geçilecek!
  Almanya ya da başka bir ülkede seri üretimine geçilen her araç nu merkeze “gelmeyecek! “

  Yanıtla
  • Avatar
   15 Mayıs 2017 tarihinde, saat 10:44
   Permalink

   Arif Zihnioğlu doğru söylüyor…

   Başlığın değişmesi gerekiyor…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’daki Mercedes-Benz Kamyonları Aksaray’da

2