Dünya’nın En Büyük Pili: 100 Megawatt Kapasite

Dünya’nın En Büyük Pili: 100 Megawatt Kapasite

Elon Musk’ın sahibi olduğu ve merkezi Amerika’da California eyaletinde olan elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla, 100 gün içinde Avustralya’da dünyanın en büyük lityum iyon pili yapacağını açıkladı. Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide’de yapılan toplantıda, Fransız enerji şirketi Neoen ile birlikte yapmayı planladıkları pilin 100 megawatt kapasite de olacağı belirtildi.

Elon Musk, bataryanın 100 gün gibi kısa süre içinde yapılacağını söyledi. Pilin şu ana kadar yapılan en büyük pilden 3 kat büyük olduğunu hatırlatan Musk, “Tabii ki bazı riskler bulunuyor.” dedi. Dünya üzerinde bulunan en büyük lityum iyon pilinin batarya kapasitesi ise sadece 30 megawatt civarlarında bulunuyor. Güneşi bol olan ve elektrik enerjisinin büyük çoğunluğunu güneş ve rüzgar enerjisinden elde eden Güney Avustralya’da bazı doğa olayları elektrik kesintilerine yol açıyor. 

Okuyabilirsiniz ⇒ Pil ve Şarj Edilebilen Pil Nedir?

Geçen yıl bir fırtına 24 saati bulan elektrik kesintisine yol açmıştı. Eyaletlerde sonraki aylarda da elektrik kesintileri yaşanmıştı. Bu olumsuz durumları engellemek için büyük bataryaların kurulması gerektiği düşünüldü. Tesla ile yapılması planan büyük bataryalar ile hem batarya teknolojisinin ilerlemesi hem de olumsuz durumların engellenmesi düşünülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın En Büyük Pili: 100 Megawatt Kapasite

0