Dünya’nın İlk Sürücüsüz Akıllı Otobüsü

Dünya’nın İlk Sürücüsüz Akıllı Otobüsü

Elektrikli ve sürücüsüz araç konusundan TESLA popüler olsada, eski dev otomobil şirketleri de boş durmuyor. Onlardan birisi Alman otomobil üreticisi Mercedes, akıllı şehirlerin bir parçası olmasını hedeflediği otomatik pilotlu sürücüsüz akıllı otobüs teknolojisi CityPilot’u geliştirdi. Aracın donanımında onlarca algılayıcı, GPS, radar, kamera sistemi ve lazer teknolojisi kullanılıyor.

Navigasyon sayesinde takip edeceği rotayı ve duracağı durakları belirleyen akıllı otobüs, duraklara yaklaşırken hızını düşürüyor ve yolcuların inip binmesi için bekliyor. İlk test sürüşünü Amsterdam’daki Schiphol Havalimanı ile onun 20 km uzağındaki Harleem kasabası arasında sorunsuzca gerçekleştirdi.

surucusuz-otobus

Yüksek çözünürlüklü kameraları sayesinde çevresindeki en küçük çukurları ve taşları bile tespit edebiliyor, trafik ışıklarını algılayarak duruyor veya tekrar harekete geçiyor. Tünellerden ve yayaların arasından geçerek gerçek trafik koşullarında test sürüşünü tamamlayan CityPilot maksimum 70 km/s hızla ilerleyebiliyor. Sürücüsüz akıllı otobüsün hangi ülkelerde ve ne zaman hizmete sunulacağı ile ilgili henüz bir bilgi verilmiyor.

İlginizi Çekebilir ⇒ Dünya’nın İlk Yolcu Taşıyabilen Drone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın İlk Sürücüsüz Akıllı Otobüsü

0