Kaliteli, Bilime Dayalı Eğitim ve Teknoloji

Okullar açıldı ve binlerce öğrenci yeni eğitim öğretim dönemine başladı. Ülkemizin önemli iktisatçılarından olan Mahfi Eğilmez eğitimle ilgili şöyle der: “Eğitim şart. Ama şart olan kaliteli, bilime dayalı eğitim. Yoksa kalitesiz, bilim dışı eğitim, toplumu olduğundan daha kötü yerlere götürüyor.” der. Evet eğitim şart, eğitimsiz bir toplum gelişemez ve kendi kendini idare edemez. Her zaman başka toplumların hakimiyetleri altında yaşar. Eğitim sistemimizi geliştirmek için yapay zeka, sanal gerçeklik, makine öğrenimi gibi sistemlere yer vermemiz gerekiyor.

Daha bilinçli bir nesil yetiştirmek için eğitim sistemi gün geçtikçe daha çok teknoloji ile iç içe olmaya başladı. Stem, Tink gibi eğitim merkezleri ve sistemleri ile öğrenciler küçük yaşta robot kullanmayı, yazılım yapmaya başlayabiliyor. Yatırımcılarda eğitim teknolojisine yönelim gösteriyorlar. Geçtiğimiz yıl eğitim teknolojisine yapılan yatırım bir önceki yıla göre yüzde 30 artışla 9.5 milyar dolarlık rekoru aştı.

İlginizi Çekebilir » Öğretmenler İçin Mobil ve Web Uygulamaları

Eğitim de teknoloji ile ilgili bir örnek Çin’den. Çin de bir okulda hayata geçirilen bir kamera sistemi ile görüntü işleme yapılarak her 30 saniyede bir öğrencilerin yüzünü tarayarak onların üzgün, mutlu, kırgın, sevinçli gibi yüz ifadelerini kaydediyor. Bunun yanında öğrencilerin ne sıklıkla parmak kaldırdıkları, soru sordukları gibi davranışlarını da analiz ediyor. Bu sistem ile yoklamayı da almış oluyor.

Bir başka örnek sanal gerçeklik(VR) ile ilgili. Araştırmalar duyduğumuz şeylerin yüzde 20’sini, gördüğümüz şeylerin yüzde 30’unu ve yaptıklarımızın yüzde 90’ını hatırladığımızı gösterdi. Sanal gerçeklik, ikinci senaryoyu kusursuz bir şekilde verir. VR, öğrencilerin farklı hücreleri öğrenirken, kan dolaşımında uçuşu simüle etmelerini veya yaşam için yüzeyi denetlemesi için Mars’a seyahat etmelerini sağlar. Bunun için Google Expeditions bir sanal gerçeklik gözlüğü piyasaya sürüldü.

İlginizi Çekebilir » Python Programlama Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Teknoloji ile birlikte yeni nesil öğrencilerimiz teknolojiyi bilinçli olarak kullanmayı da öğrenmeleri gerekiyor. Telefon ve tableti sadece oyun için kullanan çocuklar ne kadar yapay zekadan, sanal gerçeklikten bahsedilse de bu konuların dışında kalacaktır. Fransa teknolojisini bilinçli bir şekilde kullanmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Bunlardan biride 3 ile 15 yaş arasıdaki çocukların dijital iletişim cihazlarını okulla getirilmesi yasaklanması oldu.

Kaynaklar

  • https://www.techjuice.pk/this-school-scans-classrooms-every-30-seconds-through-facial-recognition-technology/
  • https://singularityhub.com/2018/09/12/a-model-for-the-future-of-education-and-the-tech-shaping-it/

Samed Gençkaya

2017 Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisi mezunuyum. Otomasyon alanında çalışmayı sevdiğim için Mekatrotek Otomasyonda çalışmaktayım. Aynı zamanda Girişim Hareketi Beyoğlu Direketörlüğünü yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaliteli, Bilime Dayalı Eğitim ve Teknoloji

0