Eğrelti Otu İle Suyun Temizlenmesini Sağladı

Eğrelti Otu İle Suyun Temizlenmesini Sağladı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde özel bir lisede okuyan Mustafa Hakan Çakar, çeşme suyunu eğrelti otuyla temizlenmesini sağladı. İnsan hayatında kullanımını sağlayacak şekilde geliştirip patent işlemlerine başladı.

Mustafa Hakan Çakar araştırmalar yaparken eğrelti otunun su üzerindeki etkisini buldu. Farklı yerlerden su örnekleri alarak içlerine eğrelti otu attı. Ardından bu suları yaklaşık bir hafta bekletti. Daha sonra bu suları alarak analiz laboratuvarına götürdü. Analiz sonucuna göre, götürdüğü sularda pozitif sonuçlar aldı. Daha sonra bu çalışmasının insan hayatına nasıl uygulanabileceğine yönelik yöntemler üzerine yoğunlaşarak, yağmur suyunun temizlenmesine yönelik çalışmasında da olumlu sonuca ulaştığını aktardı.

Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına projesinde Türkiye finallerine davet edilen projesiyle ilgili şu ifadeleri aktardı;

“Oradaki jüri üyelerinden de çok iyi dönüşler aldım. Orada Azizi Sancar’la görüşme şansım oldu. Bu benim için aslında çok güzel bir olaydı. Oradaki insanlar projemle ilgili çok güzel şeyler söyledi. Bu benim için gurur vericiydi. Benim için aslında ödül almaktan daha önemliydi. Projeyi daha da geliştirmek için adımlar attım.”

Geçen yıl Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaptığını aktaran Çakar, başvurusuyla ilgili incelemelerin tamamlandığını ve kendisine olumlu dönüş yapıldığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğrelti Otu İle Suyun Temizlenmesini Sağladı

0