Endüstride Kablosuz İletişim

Endüstride Kablosuz İletişim

30 yılı aşkın süredir endüstride kablosuz haberleşme kullanılmaktadır. Devlet kurumları ve sanayi şirketleri gibi alanlarda da kullanılmaya başladıktan sonra kullanım alanı gittikçe arttı. Artık son 10 yılda Radyo teknolojisi de wireless ve Bluetooth teknolojileri gibi endüstri otomasyonu için standart bir uygulama oldu.

Kablosuz iletişim herhangi bir kablolu iletken olmadan iki veya daha fazla nokta arasındaki bilgi aktarımıdır. Radyo gibi, en yaygın kablosuz iletişim teknolojileri, elektromanyetik haberleşme yöntemlerini kullanmaktadır. Radyo dalgaları ile kablosuz iletişimde mesafeler, televizyonu uzaktan kumanda etmek gibi birkaç metre, ya da derin uzay haberleşmesi için binlerce hatta milyonlarca kilometre olabilmektedir.

Önerilen Yazı: Endüstri 4.0 Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Telsizler, cep telefonları, kablosuz sabit telefonlar, cep bilgisayarları, kablosuz ağlar, GPS birimleri, kablosuz bilgisayar fareleri, klavyeler ve kulaklıklar ve dijital uydular radyo dalgaları ile çalışan uygulamalara örnektir. Sinyalin frekansı vericiden gelen sinyalin çıkış hızına bağlı olarak değişir ve farklı frekanslarda dalgalar oluşturur. Farklı amaçlar için çeşitli frekanslar kullanılabilir.


Farklı frekanslardaki bu elektromanyetik bant içinde, radyo dalgaları en uzun dalga boylarına ve en düşük frekanslara sahiptir. Bu da onların en uzağa gitmelerini sağlar. Farklı bant spektrumu, FM ve AM radyo dalgaları, cep telefonu sinyalleri, Wi-Fi sinyalleri ve çok daha fazlasının aynı alanı paylaşmasına izin verir, çünkü bunlar belirli frekans aralıkları içinde gruplandırılmıştır.

Kaynak: https://realpars.com/wireless-communication/

Samed Gençkaya

2017 Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisi mezunuyum. Otomasyon alanında çalışmayı sevdiğim için Mekatrotek Otomasyonda çalışmaktayım. Aynı zamanda Girişim Hareketi Beyoğlu Direketörlüğünü yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstride Kablosuz İletişim

0