Erken Doğan Bebekler İçin Yapay Rahim Ortamı

Erken Doğan Bebekler İçin Yapay Rahim Ortamı

Dünya’da ve ülkemizde milyonlarca bebek erken bir şekilde doğmaktadır. Erken doğum durumunda bebeklerin akciğer gibi organları tam gelişemediği için ne yazık ki vefat ediyor. Amerika’da doktorlar bu durumun önüne geçmek için, erken doğan kuzularla bir deney yaptı.

Erken doğan minik kuzuları, oluşturdukları ve aynı rahim ortamına benzer plastik bir keseye koydular ve kuzular hayata tutundu. Yapay rahimin insanlar için olanına ise 5 yıl içinde denenmesi planlanıyor. Sadece ülkemizde erken doğum oranı yüzde 10’larda bulunuyor. Milyonlarca bebek düşündüğümüzde bu oranın büyük bir sayıya tekabül ettiği görülmektedir.

Erken doğan bebeklerin akciğerleri havayla temas edecek kadar gelişmiş olmadığı için yarısından fazlası hayatını kaybediyor. Yaşayanlar ise beyin hasar gördüğü için engelli olarak hayatına devam ediyor. Philadelphia Çocuk Hastanesi’ndeki doktorlar, mühendislerle beraber geliştirdikleri yapay rahim ile bu bebeklerin hayatta kalma şansını artırabilir.

Yıllar önce buna benzer bir çalışma bilimkurgu olarak ortaya atılmıştı…

Kesenin içi, plasentadaki amniyon sıvısına benzer bir sıvıyla dolu. Bu sıvı, organ gelişiminin devam etmesini sağlıyor. Sıvıya göbek bağı işlevini gören borularla gıda desteği veriliyor. Kesedeki bebek, kalbine bağlanan borular sayesinde de yine ana rahmindeki bir fetus giib kan dolaşımı yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erken Doğan Bebekler İçin Yapay Rahim Ortamı

0