Erzurum’da Avrupa’nın En Yüksek Çözünürlüklü Teleskobu!

 

Erzurum’da bulunan Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde, Kalkınma Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle 2012 yılında başlaya çalışmada bazı yapılar göze çarpmaya başladı. Doğu Anadolu Gözlemevi, bittiğinde Avrupa’nın en yüksek çözünürlüklü teleskobu olacak.

Türkiye’nin en büyük astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanındaki temel bilim yatırımı olan “Doğu Anadolu Gözlemevi”nin (DAG) kurulum çalışmaları, 3 bin 170 rakımlı Erzurum/Konaklı-Karakaya Tepesi’nde devam ediyor. 2012 yılında başlayan proje, 2020 yılında uzaydan ilk ışığı alarak hizmete girecek. Atmosferik türbülansa bağlı etkilerin tümünü ortadan kaldıran DAG ile HUBBLE Uzay Teleskobu’ndan yaklaşık 7 kat daha yüksek çözünürlükte görüntü alınabilecek.

Ayrıca barındırdığı optik ve mekanik kısımlar Işık Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İsviçre’den HEIG-VD ortaklığında yapılıyor. Türk mühendislerin ürettiği tasarımlarla Türkiye’ye bu alanda büyük deneyimler kazandırdı. Tamamen milli imkanlarla yapılan DAG (Doğu Anadolu Gözlemevi) teleskobu, dünyada bir ilki de gerçekleştirecek. O da içinde barındırdığı Adaptif Optik (AO) sistemlerinin de içinde barındırması olacak. Bu optik ayarlanabilir bir şekilde bulunuyor. Optik sistemlerinin performansını arttırmak için geliştirilmiş ve dalga cephesi bozulmalarını en aza indirmek amacıyla kullanılan bu sistem, DAG teleskobunun içinde bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erzurum’da Avrupa’nın En Yüksek Çözünürlüklü Teleskobu!

0