Evde Rehin Alınan Kişileri Yapay Zekalı Ev Robotu Kurtardı!

Yapay zeka ve robotlar konusunda birçok olumsuz durum olduğu yazılır. Özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği hep vurgulanır. Lakin yaşlı ve engelli vatandaşlara yardımcı olacak birçok üründe geliştiriliyor. Bu yaşanan olay ise hepsinden farklı. Olay Amerika’nın New Mexico eyaletinde geçti.

Bir adam evde kız arkadaşı ile tartışmaya başladı. Daha sonra işin seyri değişti ve saldırgan silahını çekerek hem kızı hem de annesini ölümle tehdit etti. Kızın annesi kızına bağırarak polisi aramasını istedi ama kız bunu yapamadı. Lakin o sırada çalışan Google’ın yapay zekalı ev robotu bu sesi duydu ve hemen polisi arayarak telefonu açtı. Polis evdeki sesleri duyunca hemen evin adresini bularak eve geldi.

Polisin eve gelmesiyle rehin alınan kızın ve kızın annesini bırakmasını istedi. Polisin ikna çabaları sonucunda adam teslim olarak karakola götürüldüğü ve kadının annesinin de aldığı darbeler neticesiyle hastaneye götürüldüğü belirtildi. Ev robotlarının özel hayatın gizliliği konularında çok tartışılsa da bu olayda belki de cinayeti önlemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde Rehin Alınan Kişileri Yapay Zekalı Ev Robotu Kurtardı!

0