Fason Üretimden Ar-Ge’de Liderliğe: Çin!

Çin, elinde tuttuğu ucuz iş gücüyle fason üretimin merkezi olmuştu. Daha sonra Aliekspress gibi e-ticaret odaklı Çinli şirketlerin hızla yükselmesiyle farklı alanlarda da hızla büyümeye başladı. Yayınlanan Avrupa Birliği Ar-Ge Yatırım Raporu’na göre de Çinli şirketler yapılan Ar-Ge yatırımları kapsamında gerçekleşen büyüme sıralamasında en üst sırada yer aldı.

Rapor için 2000’in üzerinde şirket analiz edildi. Bu şirketler çoğunlukla ABD, AB, Japonya, Çin olmak üzere üretim yapan ülkeleri kapsadı. Amerika’dan 590, Çin’den ise 327 şirket net bir şekilde incelendi. Şirketlerin yüksek teknolojiye harcadıkları para her geçen yıl artarak ivmelendiği görüldü. Bu incelenen şirketlerin Ar-Ge’ye yaptığı yatırım ise 696 milyar Euro ile karşımıza çıkıyor. Buradan görülmektedir ki Ar-Ge büyük paralar ayrılıyor.

Ar-Ge yatırımları ise en çok yazılım, sağlık ve otomobil alanlarında hızla artıyor. Yani sağlık ekipmanları ve yazılımla ilgili alanlar da ilgi çekmeye başladı. Eskiden fason üretimle anılan Çinlilerin, Ar-Ge’ya yaptıkları yüksek yatırımlarla teknolojiye dayalı üretimler yapmaya başladığını gösteriyor. Fabrikalarda insanları da robotların yönlendirmesi için çalışmalar yapan Çinliler ile ilgili ne gibi haberler alacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fason Üretimden Ar-Ge’de Liderliğe: Çin!

0