Gebze Teknik Üniversitesinden 5 Kg Ağırlığındaki Nesneleri Havada Tutan Cihaz

GTÜ’den 5 Kg Ağırlığındaki Nesneleri Havada Tutan Cihaz

Gebze Teknik Üniversitesince (GTÜ) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından destelenen proje kapsamında, 5 kilogram ağırlığa kadar nesnelerin havada durmasını sağlayan bir cihaz üretildi. GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bekir Aktaş, yaptığı açıklamada, “Manyetik Yüzdürme Cihazı Projesi”ne Bakanlık tarafından 100 bin lira destek sağlandığını söyledi.

Manyetik cisimlerin sıfırın altında 200 dereceye kadar soğutulan süper iletkenlerle askıya alınabildiğini anlatan Aktaş, ancak bu yöntemin teknik olarak çok kolay olmasına rağmen astronomik maliyetlerinden ötürü pratikte uygulanmasının zor olduğunu dile getirdi.

gebze-teknik-üni-5kg-havada-kalan-cihaz

Aktaş, cisimlerin askıya alınmasının oda sıcaklığında klasik magnetlerle yapılması için proje hazırladıklarına işaret ederek şöyle konuştu:

“Türkiye’de bu çalışma bir ilk. Dünyada belki değişik tekniklerle gerçekleştirilen türleri var. Bu bir süper iletken etkisiyle çalışan bir cihaz değil. Oda sıcaklığında, manyetik malzemeler kullanılmış, bir taraftan da değişik elektronik devrelerle güç kaynaklarıyla takviye edilmiş kontrol sistemleri içerisinde olan cihaz.”

Proje ekibinden yüksek lisans öğrencisi Ali Can Aktaş ise 3 kişilik bir ekiple bu projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, GTÜ’nün manyetizma konusunda tanınan bir yer olduğunu anlattı.

Cihazın, eğitim alanında kullanılan oyuncaklarda da verim sağlayacağını anlatan Aktaş, şöyle konuştu:

“Oyuncak sektöründe mesela çocuklar Süpermen’i alıyorlar, masanın üzerine koyuyorlar ve uçtuğunu hayal etmeye çalışıyorlar. Çünkü Süpermen dediğimiz karakterin uçması gerekiyor. Biz Süpermen’i gerçekten uçurmayı hedefliyoruz. Yani bundan sonra Süpermen gerçekten uçacak. Eğitimde de örneğin tüm gezegenleri modelleyeceğiz. Gezegenleri Güneş’in etrafında modelleyerek hepsinin havada durmasını sağlayacağız. Çocukların unutamayacağı görsel bir zevk oluşturmaya çalışacağız. Bu sayede hem eğitime hem de reklamcılığa katkımız olacak.”

Kaynak: AA

One thought on “Gebze Teknik Üniversitesinden 5 Kg Ağırlığındaki Nesneleri Havada Tutan Cihaz

  • Avatar
    29 Ağustos 2016 tarihinde, saat 02:53
    Permalink

    Ürünlerin çalıştığını gösteren videoları da koyabilirseniz daha sağlıklı olur

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gebze Teknik Üniversitesinden 5 Kg Ağırlığındaki Nesneleri Havada Tutan Cihaz

1