Gençlerimiz Dünya RoboCup Yarışmasında 5 Ayrı Dalda Dünya Birincisi Oldu

Gençlerimiz Dünya RoboCup Yarışmasında 5 Ayrı Dalda Dünya Birincisi Oldu

İster Türkiye’de, ister Yabancı ülke de olalım. Kafası bilim ve teknoloji ile çalışan gençlerimize uygun koşullar sağlanırsa güzel başarılar getirdiklerini gördük ve söyledik. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın desteklediği T3/0008 Yıldız isimli Türk takımı, Japonya’dan ödüllerle döndü.

Robotik ve yapay zeka alanında yapılan bir yarışma olarak bilinen RoboCup yarışmasında, Japonya’nın Nagoya şehrinde Türkiye’den giden teknoloji takımları damga vurdu. 40’tan fazla ülkeden 3 binin üzerinde katılımcı “arama kurtarma” kategorisinde yaptıkları robotlarla yarıştılar.

“T3/0008 Yıldız” takımı geliştirdiği iki robotu ile aralarında Japonya, Almanya, Amerika gibi ülkelerin MIT, Darmstadt Üniversitesi, North Bankong Üniversitesi gibi önemli üniversitelerinden 23 takımı geride bırakarak birincilik ödülünü kazandı.  Ayrıca diğer “En İyi Keşif Robotu”, “En İyi Otonom Robot”, “En İyi Dış Alan Robotu”, “En İyi Küçük Keşif Robotu” ve “Sanal Robotlar Yarışması Birinciliği” 4 kategoride de katılanları geride bırakarak, Dünya birincisi oldular.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlileri; Doç. Dr. Sırma Yavuz, Doç. Dr. M. Fatih Amasyalı, Yrd. Doç. Dr. Erkan Uslu, Arş. Grv. Furkan Çakmak, Arş. Grv. Nihal Altuntaş ve lisans öğrencileri Salih Marangoz, Mustafa Burak Dilaver, Azad Yaşar, Numan Keskin ve Kutay Yılmaz’ı başarılarından dolayı kutlarız, yolunuz açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gençlerimiz Dünya RoboCup Yarışmasında 5 Ayrı Dalda Dünya Birincisi Oldu

0