Google’ın Yapay Zekası Geleceği Tahmin Edecek!

Google Geleceği Tahmin Edecek!

Amerika’da çıkan haberlerle Google’ın nükleer füzyon çalışmalarına yardım ettiğini kısa süre önce öğrenmiştik. Yeni gelen haberler de ise yapay zekaya çok önem verdiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Öyle ki Google, geleceği tahmin etmek için yapay zekasına sanki bir çocuk gibi sürekli yeni şeyler öğreterek büyütüyor.

Google, Deepmind adındaki programı ile Yapay Zeka çalışmaları yapıyor. Cornell Üniversitesi’nde paylaşılan ve Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz iki sayfalık dokümanda, Google hangi durumlarda neler olabileceği hakkında tahminleri rahatlıkla yapabildiğini söylüyor.  Örneğin bir masanın köşesinde durduğumuzu düşünelim, eğer ilerlersek düşeceğimizi tahmin edebiliriz farklı yöne dönüp ilerlersek düşmeyiz. İşte yapay zekayı da böyle düşündürüyoruz diyorlar. Yani aynı insan gibi yaşayıp, insan gibi ön görerek geliştiriyorlar.

Yapay zekanın Go oyununda Çinli rakibini nasıl yendiğini ve yine bir bilgi yarışmasında insan rakiplerini yenen yapay zekayı yazımızda belirtmiştik. Aslında onun yaptığı da bir nevi geleceği tahmin etmekti. Google’a göre, Çinli rakibinin hamlelerini tahmin etti ve onu yendi. Deepmind’da Dünya’da karşılaşılan gerçek örneklerle öğrendiği deneyimleri uygulama yeteneğine sahip bir yapay zeka istiyor ve bunun için sürekli yeni şeyler öğrettiğini açıklıyor. Yapay zekanın hızla geliştiği ve gelişeceği ortadayken elektrikli araba üreticisi Tesla’nın sahibi Elon Musk, endişelenmesinde haklı olabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’ın Yapay Zekası Geleceği Tahmin Edecek!

0