Güneş Enerjisi İle Çalışan Mini Uydu Projesi

Güneş Enerjisi İle Çalışan Mini Uydu Projesi

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri Ersin Kaymak ve Yiğit Can Taşoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının desteği ile hava tahmininden savunma sanayisine, yeryüzü ve uzayın basit görüntülenmesinden navigasyon sistemlerine kadar pek çok alanda kullanıma uygun mini uydu geliştirdi.

Geçen yıl ABD’de NASA sponsorluğunda düzenlenen ve binin üzerinde katılımın gerçekleştiği proje yarışmasında, uyduyu tanıtma imkanı bulan genç mühendisler, zamanla Ar-Ge projesine dönüştürerek dış yüzeyi ve yazılımını tamamen kendileri üretti. Bu projeyi önemli kılan bir başka durum ise, NASA’nın 2020 ile 2024 yılları arasında alçak yörünge dediğimiz yani atmosferin belli bir aşaması ve uzayın girişi diyebileceğimiz bir alana 300 tane bu tarz mini uydu gönderme projesi var. Gençlerimiz uydularını buraya gönderen uydular arasına koyabilir.

mini-uydu-projesi
Resim, NASA’nın mini uydularına aittir

Projenin iç yazılım ve sensör programlamasını yapan Yiğit Can Taşoğlu da mini uydu için için en kaliteli malzemeleri kullandıklarını belirterek, Türkiye’de hava tahminleri için bu uyduyu kullanabileceklerini belirtti;

“Bildiğim kadarıyla Türkiye’de 3 veya 4 ilde hava tahmini balonu bulunuyor. Biz bu uyduyla nem, sıcaklık, basınç ve gaz miktarı gibi atmosferik verilerin tamamını alıyoruz. Bu verilerin hepsini anlık olarak alabiliyoruz ve bu veriler aşağıya iletilebiliyor. Uydunun maliyeti çok düşük olduğundan ve tekrar tekrar kullanılabildiğinden dolayı ülkenin her tarafında bunu yaygınlaştırıp, örneğin 81 ilin her birinden bu uyduların fırlatılıp her gün hava sıcaklığı gibi bütün atmosferik verileri alabiliriz.”

İlginizi Çekebilir ⇒ Uydular Gökyüzünde Nasıl Düşmeden Kalabiliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güneş Enerjisi İle Çalışan Mini Uydu Projesi

0