Güneş Enerjisiyle Çalışan 3B Yazıcıdan Basılmış Çapa Makinesi

Güneş Enerjisiyle Çalışan 3B Yazıcıdan Basılmış Çapa Makinesi

Kastamonu Üniversitesi, Makine Mühendisliği bölümünden Yrd. Doç. Dr. Fuat Kartal, köylüleri dinleyerek güneş enerjisiyle çalışan, parçalarının bir kısmı da 3B yazıcıdan basılmış çapa makinesi yaptı. Yaptığı çapa makinesinin de endüstriyel tasarım tescil belgesi aldı.

Öğretim görevlisi Fuat Kartal, kendi köyünde çiftçilerin çektiği sıkıntıları dinleyerek başladığını belirtti; “Memleketime gittiğim zaman köylülerle vakit geçiriyorum. Herkesin sorununu dinliyorum. Köyde bana fidanların arasının dar olduğunu çapalamanın ancak insan eliyle yapıldığını söylediler. Ben de bu çapa makinesini yapma kararı aldım. Bu çalışmayı 4 farklı model üzerinden geliştirdik, test ettik eksikliklerini belirledik. Tamamen yerli dış ekonomiye bağlı kalmadan kendi mühendislik bilgilerimizi kullanarak bir ürün geliştirdik.” dedi.

gunes-enerjisiyle-calisan-capa

Çapalamanın makinesiz yapıldığı durumlarda bel ve diz kaslarına zarar verdiğini anlatan Kartal şunları kaydetti; “Makine sayesinde kullanıcı dik durduğu için bel rahatsızlığı vermiyor. Daha kısa sürede az enerji harcanarak işler yapılabiliyor. İnsanlar para kazanmak için sağlıklarını daha sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını harcıyorlar. Bu sistem sayesinde çiftçiler hem işlerini yapacaklar hem de sağlıklarını koruyacaklar.

Makine, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak yapıldı. Gelişmeye açık bir teknoloji. Güneş olmadan 7 saatlik bir çalışma yapmaya imkan veriyor. 1 saat içerisinde kendisini sarj edebiliyor. Yüksek torklu bir çark sistemi var. Toprağı çapalama derinliğinde herkes kendisi ayarlayabiliyor. İnsanların bir saatte yapacağı işi 20 dakikada yapabiliyor. Zamandan yüzde 60 tasarruf sağlıyor. Bundan sonrada sıkıntıları çözen ürünler geliştirmeye devam edeceğim.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güneş Enerjisiyle Çalışan 3B Yazıcıdan Basılmış Çapa Makinesi

0