Güneş Enerjisiyle Çalışan Havalimanı

Güneş Enerjisiyle Çalışan Havalimanı

Yenilenebilir enerji kaynaklarında birisi olan güneş enerjisini daha çok alanda, daha verimli kullanmak için sürekli çalışmalar yapılıyor. Güneş enerjisini çeşitli alanlarda kullananlardan birisi de Hindistan. Hindistan’da bulunan bir havalimanı elektriğini sadece güneş enerjisinden sağlıyor.

Hindistan’da bulunan Cochin Uluslararası Havaalimanı, yakınında bulunan 45 dönümlük araziyi enerjisini karşılamak için kullandı. Bu araziye 47000’e yakın güneş paneli yerleştirmiş ve elektrik ihtiyacını buradan elde ettiği enerjiyle karşılıyor. Yerleştirilen güneş panelleri 12 MW’lık bir güç üretiyor. Uzmanlar, bir havalimanı için üretilen gücün yeterli olduğunu söylüyor. 

Hindistanlılar ekstra para harcamayıp, gelecek senelerde de yapılan maliyetlerin amorti edileceğini söylüyorlar. Yetkililer, ülkelerinin çok güneşli olması ve bu projenin başarıyla uygulanmasıyla ileride güneş enerjisini kullanarak daha fazla yerin enerjisinin karşılanacağını söylüyor. Dünya’da güneşi iyi derece de alan ülkeler arasında bulunan Türkiye’de de bu alanda çalışmaların artmasını umuyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güneş Enerjisiyle Çalışan Havalimanı

0