Hollandalılar Yüzen Mega Bir Şehir Yapacak

Holllanda’da dahil olmak üzere, Dünya’da bazı ülkeler deniz seviyesinin artmasıyla olumsuz etkilenecek. Yapılan araştırma verilerine göre ise Hollanda’da yaşayan insanların 2/3’ü su seviyesinin altında yaşıyor. Yani setlerle korunmuş alanlarda yaşamlarını sürdürüyorlar.

Dünyamızda gerçekleşen olumsuz durumlar sebebiyle, deniz seviyesi her geçen gün artıyor. Bu ise mühendislere bu durumu telafi edecek şekilde bazı çalışmalar yapmaları gerektiğini gösteriyor. Maritime Araştırma Enstitüsü’nden Hollandalı mühendisler, deniz seviyesi artması durumundan yola çıkarak yüzen bir mega şehir yapmaya başladıklarını açıkladılar.

Onlarca yıl sürecek bu proje ile 5 kilometre kare içinde evlerin, parkların ve deniz limanlarının olduğu bir şehir tasarlanacağını açıkladılar. Enerjisini dalga enerjisi ve yüzen güneş enerji panellerinden alacağı belirtildi. Bundan önce kullanılan denizin kumla doldurulması veya hendek çekmekten daha inovatif ve kullanışlı olacağını da ayrıca düşünmekteler. Hollandalı Telegraaf gazetesine göre proje gelişmeye devam etse de düşünüldüğü gibi olacağı hakkında hala tartışmalar devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollandalılar Yüzen Mega Bir Şehir Yapacak

0