Hollanda’nın Tarım Teknolojisinin Getirisi: 85 Milyar Avro

Hollanda’nın Tarım Teknolojisinin Getirisi: 85 Milyar Avro

Hollanda, küçük bir alana ve yaklaşık 20 milyona insana sahip bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği’nde Hollanda’nın tarım alanında önemi büyük, bu önemin nereden geldiğine bakmak istedik ve onun tarım teknolojileri alanında yaptığı atılımlarla elde ettiği başarıyı gördük.

Hollanda, Rusya’nın tarım ürünlerine karşı uyguladığı ambargoya rağmen tam 85 milyar avro ihracat yaptı. Bunu da ambargo nedeniyle yeni pazarları araştıracak bir ekip kurarak yaptıklarını belirtiyorlar. Veri madeni gibi tarım alanındaki toplanılan verilerin sürekli eklenmesi ve geliştirilmesi, traktörlerine koydukları yazılımlarla üretilen ürünlerle ilgili bilgi toplanması bunda etkili olmuş. 

Yaptıkları tarımsal alandaki teknoloji ve bilgisayar ve insan gücü atılımlarıyla geçen yıla göre ihracatlarını yüzde 4,4 artırdılar. Rusya ambargosu sebebiyle, yeni pazarlar aradıklarını belirten Hollanda Tarım bakanlığı, Endonezya ile soğan, Çin ile de biber ihracatı yaptıklarını söyledi. Dünya genelinde en fazla ihracatı Amerika yapıyor. Ardından Hollanda, Almanya, Brezilya birbirini takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollanda’nın Tarım Teknolojisinin Getirisi: 85 Milyar Avro

0