Hyperloop ile Londra Paris Arası 1 Saatten Az Olacak

Hyperloop ile Londra Paris Arası 1 Saatten Az Olacak

Geleceğin hızlı ulaşım aracı olarak düşünülen Hyperloop için Dünya’da çeşitli yarışmalar yapılarak tasarımlar yeni fikirler paylaşılıyor. Bu kapsamdan Avrupa’da yapılan yarışmada en iyi tasarım ve performans ödülünü Hollanda’daki Delft Teknik Üniversitesi öğrencilerinin oldu.

Hollandalı öğrencilerin geliştirdiği kapsül şeklindeki araç, 1.25 kilometrelik test tüpünde, saatte 93 kilometre hıza ulaştı. Daha uzun bir tüp içinde araç saatte 1200 kilometre hız yapabilecek. Geliştirilen bu sistem ile vakumlu tüneller içinde hareket eden kapsüller sayesinde Londra-Paris arası 1 saatten az bir sürede kat edilebilecek.

Takım kaptanı Tim Houter, hyperloop kapsülü üzerinde 1,5 yıldır çalıştıklarını belirterek, sadece hız odaklı değil, verimlilik, güvenlik ve düşük maliyet konusuna da öncelik verdiklerini söyledi. En hızlı kapsül ödülü Münih Teknik Üniversitesi’ne verildi. Amerikan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) de güvenlik ve güvenilirlik ödülünün sahibi oldu.

Delft Teknik Üniversitesi öğrencileri, hyperloop ulaşımın gerçek hayata uyarlanması için bir şirket kuracak. Ekip, SpaceX’te 2018’de yapılacak yarışmada, saatte bin kilometre ve üzeri hıza ulaşmayı hedefliyor. 

Ülkemiz gençlerine böyle yarışmaları takip etmelerini önermekteyiz. TeknolojiProjeleri olarak bu tür yarışmaların haberlerini sizleri bilgilendirmek için yapmaya devam edeceğiz. Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hyperloop ile Londra Paris Arası 1 Saatten Az Olacak

0