İşçi Evladı Olarak Gittiği Almanya’da Fabrika Sahibi Oldu

İşçi Evladı Olarak Gittiği Almanya’da Fabrika Sahibi Oldu

Bu yazımızda Recep Yıldız amcayı anlatmaya çalışacağız. Zamanında para biriktirip geri döneriz diye düşünerek Almanya’ya giden Türkler gibi Recep amcanın ailesi de yola çıkmış. Sonra orayı ikinci vatanları bilerek orada kalıp çalışmaya devam etmişler.

İşçi evladı olarak gelen Recep Yıldız, 1975 yılında Frankfurt’a yakın Wetzlar kentinde yaşamını sürdüren Alman iş ve sanayi dünyasında aktif olan Türklerden birisi. Recep Amca, 2 yıl önce vefat eden eşiyle kurduğu Yıldız CNC Teknik fabrikası bugün Almanya’da Bosch, Mercedes, Audi, BMW gibi firmalara otomotiv, sağlık, optik alanda parça imalatı yapıyor.

Recep Yıldız, mesleğine 1985 yılında bir Alman firmasında yardımcı işçi olarak başladığını ve deneme süreciyle işe alındığını ancak kısa sürede bunun uzun süreli işe dönüştüğünü ve mesleğinde ustalaştığını söyledi;

“İşveren benim kabiliyetimi görünce ‘bizim firmada çok iş var, biz sana iş verelim. Senin eşin bunu mutfakta bile yapabilir, sen yerinde yap’ dedi. ‘Tamam’ dedik. 1990’lı yıllarda evim vardı. Bodrum katını düzenledik küçücük bir makineyle eşim orada başladı. Alman firmasında çıkan ürünlerin ikinci veya üçüncü işlemini yapıyorduk. Kısa bir zaman içinde çok fazla iş yapmaya başladık. 2002 yılında eşimle kendi işime devam ettim. 2006 yılında şu anda üretim yaptığımız yeni fabrika alanımıza taşındık. Bu fabrikada 20 kişi çalışıyor. Çalışanların çoğu aile bireylerimiz ancak Alman, Rus ve diğer milletlerden de çalışanımız da var.” dedi.

Recep Yıldız, Türkiye’de de yatırımları bulunduğunu, Çermik’te 20 milyon lirayı aşkın yatırımla yaptıkları 5 yıldızlı termal tesisin geçen yıl faaliyete geçtiğini söyleyerek, Almanya’daki fabrikanın daha büyüğünü Türkiye’de kurmayı planladıklarını da bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşçi Evladı Olarak Gittiği Almanya’da Fabrika Sahibi Oldu

0