İşçi Evladı Olarak Gittiği Almanya’da Fabrika Sahibi Oldu

İşçi Evladı Olarak Gittiği Almanya’da Fabrika Sahibi Oldu

Bu yazımızda Recep Yıldız amcayı anlatmaya çalışacağız. Zamanında para biriktirip geri döneriz diye düşünerek Almanya’ya giden Türkler gibi Recep amcanın ailesi de yola çıkmış. Sonra orayı ikinci vatanları bilerek orada kalıp çalışmaya devam etmişler.

İşçi evladı olarak gelen Recep Yıldız, 1975 yılında Frankfurt’a yakın Wetzlar kentinde yaşamını sürdüren Alman iş ve sanayi dünyasında aktif olan Türklerden birisi. Recep Amca, 2 yıl önce vefat eden eşiyle kurduğu Yıldız CNC Teknik fabrikası bugün Almanya’da Bosch, Mercedes, Audi, BMW gibi firmalara otomotiv, sağlık, optik alanda parça imalatı yapıyor.

Recep Yıldız, mesleğine 1985 yılında bir Alman firmasında yardımcı işçi olarak başladığını ve deneme süreciyle işe alındığını ancak kısa sürede bunun uzun süreli işe dönüştüğünü ve mesleğinde ustalaştığını söyledi;

“İşveren benim kabiliyetimi görünce ‘bizim firmada çok iş var, biz sana iş verelim. Senin eşin bunu mutfakta bile yapabilir, sen yerinde yap’ dedi. ‘Tamam’ dedik. 1990’lı yıllarda evim vardı. Bodrum katını düzenledik küçücük bir makineyle eşim orada başladı. Alman firmasında çıkan ürünlerin ikinci veya üçüncü işlemini yapıyorduk. Kısa bir zaman içinde çok fazla iş yapmaya başladık. 2002 yılında eşimle kendi işime devam ettim. 2006 yılında şu anda üretim yaptığımız yeni fabrika alanımıza taşındık. Bu fabrikada 20 kişi çalışıyor. Çalışanların çoğu aile bireylerimiz ancak Alman, Rus ve diğer milletlerden de çalışanımız da var.” dedi.

Recep Yıldız, Türkiye’de de yatırımları bulunduğunu, Çermik’te 20 milyon lirayı aşkın yatırımla yaptıkları 5 yıldızlı termal tesisin geçen yıl faaliyete geçtiğini söyleyerek, Almanya’daki fabrikanın daha büyüğünü Türkiye’de kurmayı planladıklarını da bildirdi.

One thought on “İşçi Evladı Olarak Gittiği Almanya’da Fabrika Sahibi Oldu

  • Avatar
    29 Haziran 2019 tarihinde, saat 00:37
    Permalink

    Ben tanıyorm recep yıldızı en küçük kardeşiyim toplasanız 3 yada 4 sefer görmüşümdür recep yıldız hariç 6 abim daha almanyada hepside evlendikten kısa bi süre sonra hanımlarını aldılar yanlarına oda aldı yalandır yani babamızın okuma yazması wardı o zamanlar hatta sıhıyeydi o zamanın doktoru yani benim bildiğime göre bunların hepsi yalan pirim yapmak için yapmıştr herkeste tanır nasıl bi düzenbaz olduğunu hani diyor yaa almanca kursuna filan gidecektm başka bi yere taşındım oda yalan yine benim bildiğime göre orda bi suç örgütüne katılmış ve babam sürekli yanında tutmak istiyor bi şey olmasn diye oda kaçıyor yanından yatsın kalksın babasına dua etsin ki onu oraya götürdüğüne tırnağına kurban olsun babamızın bi kere ben böyleyim diyen bi insan yani sözde eğitimli görmüş geçirmiş bi insan buraya babasını aşağılayarak prim yapmaz gevşekliktir yani ondan başka 19 kardeşiz hiç birimiz konuşmuyoruz karakterindeki gevşekliğinden dolayı babamızda zaten öyle bi evladım yok diyor red ettim diyor recep yıldız kişiliksiz karaktersizin tekidir abi olarakta görmem tükiyeye gelemiyor çünkü herkes ne mal olduğunu biliyor itibar etmiyor hiç kimse inşallah bu yorumu görür benim yazdıklarıma yalan diyebilecek bi yüzü olurda yalan der yüzsüzdür belkide bilemem söylediği gibi bir geçmişi yok yani acıtasyon yaparak prim yapmasn burda görende bunu bi halt sanacak bu arada gazetici araştırmacı arkadaşında parası war diye röpörtaj yapması olmamış onunda gazeteciliğinden şüphe ediyorum

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşçi Evladı Olarak Gittiği Almanya’da Fabrika Sahibi Oldu

1