Ispanak Yaprağı İle Mayınları Bulma Projesi

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Massachussets Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, multi disipliner bir çalışmaya imza attılar. Biyoloji ve mühendis kökenli araştırmacılar ıspanağın yapraklarına karbon nanotüpler ve nanopartiküller yerleştirdi. Ispanağın doğal olarak gelen yapısı ile bilim insanları, ıspanağın yaprağına nanotüp ve nanopartikül yerleştirerek yer altındaki patlayıcıları bulmayı başardı.

Bulma işlemini nasıl yaptıkları hakkında da kısa bir bilgi veren araştırmacılar; bitkinin, kara mayınları ve gömülü mühimmatlarda bulunan aromatik nitro kimyasalları yapraklarında toplaması ile sağladıklarını açıkladılar. Araştırmacılar, topraktan emilen kimyasalları belirlemek için ıspanak yapraklarına lazer ışığı tutarak nanotüpleri yakın kızılötesi floresan ışığını yayması için harekete geçirdi.

ispanak-mayin-bulma

Önerilen Yazı » İngilizceyi Dert Etmeyin, Robotik Öğrenin!

Nanotüpten alınan sinyaller, küçük bir kızılötesi kamera ya da akıllı telefonla belirlenebiliyor. Belirli moleküller söz konusu olduğunda floresan ışığını farklı yayan nanotüpler, kara mayınları ve gömülü mühimmatların içinde bulunan aromatik nitro kimyasallar gibi patlayıcı maddeleri haber veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ispanak Yaprağı İle Mayınları Bulma Projesi

0