İsveçli Bilim İnsanları: Çocuğu Olan Ebeveynler Daha Fazla Yaşıyor!

Çocuğu Olan Ebeveynler Daha Fazla Yaşıyor!

23 Nisan Çocuk Bayramı için çocuklar hakkında yapılan çalışmaları incelemek istedik ve İsveçli bilim adamlarının çocuklar hakkında yaptığı bir çalışmayı bulduk. Çalışmanın lideri Karolinska Enstitüsü’nden Dr. Karin Modig. O ve ekibi tam 1.5 milyon İsveçli yaşlı bireyi inceleyerek bu çalışmayı yapmışlar.

Önceden yapılmış çalışmalara göre ebeveynlerin, çocuk sahibi olmayanlardan daha uzun yaşadığını gösterdiği bilinen bir gerçek. Lakin aradaki bağlantının tam olarak koyulmadığını gören ekip, bu alanda çalışmalar yapmaya başlamış.  1911-1925 yıllarında doğan ve İsveç’te yaşayan 704 bin 481 erkek ile 725 bin 290 kadın hakkındaki verileri tek tek incelemiş.

Bu çalışmayla her bir kişinin medeni durumu, kaç çocukları olduğu ve her bir çocuğun cinsiyeti değerlendirildi. Sonra, 60 yaşından itibaren her kişinin ömrünün ne şekilde etkilendiği hesaplandı. Çalışmada, çocuğu olmayan kişilerle kıyaslandığında en az bir çocuğu olan kişilerin ölüm riskinin daha az olduğunu kaydedildi.

Araştırmacılar, çocuklu erkeklerin çocuksuz erkeklerden yaklaşık 2 yıl, çocuklu kadınların da çocuksuz kadınlardan yaklaşık 1,5 yıl daha uzun yaşadığını tespit etti. Araştırmanın tam sonuçlarına İngilizce olarak “Journal of Epidemiology & Community Health” dergisinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveçli Bilim İnsanları: Çocuğu Olan Ebeveynler Daha Fazla Yaşıyor!

0