İsviçre’nin Postacı Robotları!

Robotik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Beraberinde çok fazla eleştiri ve yorum bırakan bu çalışmalardan bir yenisi de İsviçre’den geldi. İsviçre Postanesi üç şehirde posta, gıda ve ilaç teslimatı için robot kullanmaya başladığını açıkladı. Kaldırımda yürüyüş hızında gidebilen altı tekerli postacı robotlar önüne çıkan insan, otomobil gibi engelleri fark edip etraflarından dolanabiliyor. 

Yolunu bulmak için de GPS alıcısı ve kamera kullanan robotlar, özel durumlarda uzaktan operatör yardımıyla da kontrol edilebiliyor. Starship Technology isimli firma tarafından geliştirilen robotlar İngiltere’de ve Almanya’da farklı alanlarda deneniyor. Özellikle müşterilerin ve halkın tepkisini ölçmek isteyen İsviçre Postanesi, birkaç ay boyunca beş postacı robotla teslimat yaptı.

isvicre-posta-robot

Robotlar ilk aşamada 6 km’lik bir alanın etrafında postaları dağıttı. İsviçreliler robotların güzel olmasına rağmen, ileride postacıların işini alabilecekleri sebebiyle iyi olmayacağını düşünüyor. Eğer bu çalışmaların devam edip, gelişeceği göz önünde bulundurulduğunda günümüzdeki şekliyle postacılığın geleceği pek parlak görünmüyor. Tabi burada önemli unsur insanların ne düşündüğü, sonuçta insanlar böyle istemiyoruz dediklerinde firmalarda ona göre hareket edeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsviçre’nin Postacı Robotları!

0