Japon Bilim Adamları 13 Kanser Tipini Kan Testiyle Teşhis Etti!

Günümüzde erken teşhis edilmediği için insanlar ne yazık ki ilerlemiş kanserden dolayı ölüyor. Kan vererek kanser olup olmadığımızı basit bir şekilde teşhis etmeyi sağlayan bir kan testi olsa mükemmel olmaz mıydı?  Japon araştırmacılar yaptıkları bir testle başarıya ulaştıklarını açıkladı.

Tokyo’da Ulusal Kanser Merkezi, yeni bir kan testi geliştirdi. Bu kan testi 13 farklı kanser tipinin teşhis edebiliyor. Tabi şuan için Japonların açıklamalarına göre böyle bir çalışmadan haberimiz olduğunu belirtmek isteriz. Detaylı bir klinik testi verilmedi. Lakin bu çalışma için Japon hükümetinden destek aldıkları biliniyor. Hatta nasıl tespit ettiklerini de belirttiler. Alt tarafta kısaca bahsettik.

Kanseri Nasıl Tespit Ettiler?

Japan News gazetesinde yazılanlara göre beyin, akciğer, kemik, yumuşak doku tümörleri gibi 13 farklı kanseri teşhis etmiş. Bu test için tam 40 bin donmuş kanserli kan örnekleri kullanılmış. Kanseri tespit etmek için, miRNA adında kodlanmamış RNA moleküllerini kullandılar. Küçük kanser hücrelerini kan içine gönderdiler. Kanserin büyümesi için sağlıklı kana ihtiyacı olduğunu bilen araştırmacılar, temiz kan örneklerine miRNA moleküllerini ve kanser hücrelerini attılar. Moleküller ise onları çekerek bulmuş oldu.

Rapora göre, kanser tiplerini tespit eden bu çalışma sürekli değil. Yani hükümet tarafından destek görmeye devam ederse halk için hazır hale getirileceği belirtiliyor. Umarız desteklerini esirgemezler ve ileride gelişmiş bir şekilde insanlar da kullanmaya başlar.

Kaynak: http://www.the-japan-news.com/news/article/0003837884

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Japon Bilim Adamları 13 Kanser Tipini Kan Testiyle Teşhis Etti!

0