Japonlardan Düşünceleri Kelime Haline Getiren Cihaz

Japonlardan Düşünceleri Kelime Haline Getiren Cihaz

Japonya da bulunan Toyohashi Teknoloji Üniversitesi’nde farklı bir çalışmaya imza atıldı. Bilim insanları, uzun süredir üzerinde çalıştıkları düşünceleri kelime haline getirebilen ayrıca beyin kayıtlarındaki bilgileri bizlere sunabilen bir cihaz geliştirdi. Japon bilim insanları ayrıca ileride akıllı telefonlarla entegreli olarak çalışmasını gerçekleştireceklerini belirttiler.

Beyin dalgalarının elektroensefalografi kısaltma adıyla EEG adı verilen bir yöntem sayesinde geliştirdikleri cihaza sinyaller gönderdiler. Bu sistemin gelişmesi ve yayılması için beyin bilgisayar arayüzü üzerine çalışan bilim insanları, bu teknolojinin öncelikle konuşma yetisi kaybetmiş kişilerin kendini ifade etmesi için kullanılacağını söyledi.

Kafatasının dış bölümüne yerleştirilen vericiler sayesinde düşünülen şeyleri otomatik olarak kaydeden bir sistem olarak ortaya çıkan bu cihaz, yapılan denemeler sonucunda teknolojinin, beyin dalgalarını kullanarak 0 ila 9 arasındaki sayıları yüzde 90 oranında doğrulayabildiği görülürken genel bütün bilgilerde de yüzde 60 doğruluk sağladığı görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Japonlardan Düşünceleri Kelime Haline Getiren Cihaz

0