Kalbi Saran ve Atmasını Sağlayan Robot!

Dünyamızda ne yazık ki yaklaşık 41 milyon insan kalp yetmezliği sorunu çekiyor. Bunları çoğu ise insanların hayatını etkiliyor ve erken yaşta ölümlere yol açıyor. Bu soruna karşı doktor ve mühendisler ortaklaşa çalışmaya başladı., Harvard Üniversitesi’nde ve Boston Çocuk Hastanesi’nde ekiplerin çalışmasıyla ortaya farklı bir çalışma çıktı. Biyomühendis Dr. Elen T. Roche önderliğindeki araştırma grubu bu sağlık sorununn tedavisinde kullanılabilecek, kalp atışlarına yardımcı olan bir robot geliştirdi.

Biyomedikal mühendisi Dr. Elen T. Roche ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science Translational Medicine’de yayımlandı. Araştırmacıların geliştirdiği bu yeni cihaz kanla temas etmeden çalışıyor. Kalbin görüntüsü üç boyutlu hale getirilerek üzerinde çalışılmış. Yumuşak bir malzemeden imal edilen robot, kalbin etrafına sarılıyor ve harici bir pompadan aldığı güçle kalbin atmasına yardımcı oluyor. Yani kalbi bir robot tarafından atılması sağlanıyor.

Üstelik cihazı hastanın ihtiyacına göre farklı biçimlerde üretmek mümkün. Örneğin kalbin sol tarafında daha zayıfsa cihaz bu tarafa daha fazla destek verecek biçimde üretilebilir. Ayrıca cihazın uyguladığı basıncı hastanın ihtiyacına göre zaman içinde değiştirmek de mümkün.  Araştırmacılar, geliştirdikleri cihazın hastalarda kullanılmaya başlanması için henüz erken olduğunu, gelecekte de çalışmalar yapılması gerektiğini belirtiyor.

One thought on “Kalbi Saran ve Atmasını Sağlayan Robot!

  • 3 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:09
    Permalink

    İnşallah ihtiyaç sahiplerine bir an önce çare ve şifa olur.Ülkemiz malesef bilim adamı yetiştiremiyor.Ama müthiş bir potansiyelimiz olduğuna inanıyorum.bilim kurumlarimizi siyasetden arindirmaliyiz.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kalbi Saran ve Atmasını Sağlayan Robot!

1