Kapsül Şeklinde İğnesiz Aşı Geliştiriliyor

Deriden Geçen İğnesiz Aşı Geliştiriliyor

Çoğumuz iğnelerden ister istemez çekiniriz. Ayrıca kırsal alanlarda yaşayan ve aşı yaptırmak için yeterli personel bulamayan hastalar için tıp dünyası, iğnesiz aşı geliştirmek için sürekli çalışmalar yapıyordu. Berkeley Üniversitesi’nden gelen bir habere göre bu çalışmalar sonuç vermeye başladı.

İğnesiz Aşı Nasıl Olacak?

İğnesiz aşı için bir mucojet adında bir kapsül geliştirildi. Bu aşı ağızdan veriliyor ve verildikten sonra bu kapsül, ilacı derinin mukoza hücrelerinin ötesine çok hızlı bir şekilde itiyor. Berkley Üniversitesi’nden Niren Murthy, “İlaç, kapsülden süper hızlı bir şekilde çıkıyor. Bu hızla, epitel hücreleri geçirgen hale getiriyor ve mukozayı aşılıyor. Burada söz konusu olan, proteinin birkaç engeli aşmasını sağlayan, çok hafif bir geçirgenlik” şeklinde belirtiyor.

Özellikle kırsal alanlarda insanlar yeterli personel olmadığı sebebiyle aşı vurdurmaları çok zor oluyor. Eğer bu imkan hızla gelişirse, hem iğneden çekinen insanlar için hem de kırsal alanlarda yaşayan insanlar için güzel bir gelişme olacak. Çünkü uzmanlar, evlerde insanlar kendi kendilerine aşı yapabilecek diyor.

Dorian Liepmann, “Aşıların, özellikle kırsal bölgelere dağıtımı için harika bir gelişme. Ayrıca, çocuklarına aynı anda birden çok aşı yaptırmakta tereddüt eden anne babaları da memnun edecek bir uygulama. Çünkü aşıları doktora gitmeden, kendi evlerinde, istedikleri aralıklarda uygulama imkanları olacak” diyor. Bu kapsül üzerinde çalışmaların hızla sürdüğünü ekliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapsül Şeklinde İğnesiz Aşı Geliştiriliyor

0