Karadeniz Teknik Üniversitesi Düşünce Gücü İle Çalışan Araba Yarışı Oyunu Geliştirdi

KTÜ Düşünce Gücü İle Çalışan Araba Yarışı Oyunu Geliştirdi

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi olan Yrd.Doç.Dr. Önder Aydemir önderliğinde, öğrenciler Oğuzhan Başer, Yağız Sarı ve Cevdet Cıvır tarafından düşünce gücü ile çalışan araba yarışı oyunu projesi geliştirildi. Dünya’da bu uygulamanın bir ilk olması olduğunu belirten öğretim görevlisi Önder Aydemir, sistemi kısaca açıkladı.

“Bilindiği gibi insan vücudunun merkezi konumunda olan beyin, vücut faaliyetlerini yöneten ve insan merkezi sinir sistemini kontrol eden bir organdır. Beynin bu işlevleri esnasında beyin dokusundaki elektriksel potansiyel değişimlere bağlı olarak elektroansefalografi (EEG) işaretleri oluşur. Yapılan araştırmalar kişinin farklı şeyler düşündüğünde EEG işaretlerinin farklılık gösterdiğini ispatlamıştır. Bu farklılıktan faydalanarak beyin bilgisayar ara yüzü teknolojileri geliştirilmektedir” dedi.

Düşünce Gücü Nasıl Kullanılıyor?

Her zaman bir bilimkurgu gibi gelen bu olay, şöyle çalışıyor. Kafa bölgesine takılan sensörlerle, ilgili kişi aracı ileriye doğru hareket ettirdiğinde alın bölgesinde beyin işaretleri kaydedilerek, elektronik donanıma aktarılıyor. Elektronik donanım alınan bu bilgiyi yorumlayarak aracın ileriye gitmesini algılıyor ve aracı ileri doğru hareket ettiriyor. Bu uygulama Dünya’da araştırıldığı kadarıyla ilk olma özelliği taşıdığı belirtilmektedir. TÜBİTAK’tan destek alan bu uygulama, gelecekte çeşitli alanlarda da kullanılması düşünülmektedir.

One thought on “Karadeniz Teknik Üniversitesi Düşünce Gücü İle Çalışan Araba Yarışı Oyunu Geliştirdi

  • Avatar
    25 Mart 2017 tarihinde, saat 12:22
    Permalink

    Aferim gençler, inşallah devamı gelir. Yararlı alanlarda kullanılır.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadeniz Teknik Üniversitesi Düşünce Gücü İle Çalışan Araba Yarışı Oyunu Geliştirdi

1