Kendi Kendini Temizleyen Araba Boyası Geliştirildi

Kendi kendini temizleyen ev boyalarından sonra, arabalar için gelmesi aslında uzun sürdü ama Nissan, hem yağmur ve kardan dolayı hem de yağlı kirlerden dolayı oluşan kirleri ve lekeleri kendi kendine uzaklaştıran araba boyası yaptığını duyurdu. Ayrıca su bazlı durumları engellediği için don olayını da engelleyeceğini belirttiler.

Bundan 4-5 yıl önce su geçirmez süper hidrofobik boyalarla denemeler yapılmıştı. Lakin arabalar için bu yapılanlar test aşamasındaydı. Nissan ise arabalarının hiç yıkamalarına gerek olmayacak şekilde bir düşünceyle işe girişti ve hidrofobik gibi çalışmalarda yapan nanoteknoloji şirketi Nano Labs ile birlikte kendi kendini temizleyen araba boyasını 2017 yılı itibariyle geliştirmiş oldu.

İlginizi Çekebilir ⇒ Hidrofobik Kaplama Nedir?

Bu boya arabanın kaplaması ile kir arasında bir hava tabakası oluşturuyor. Böylelikle de kaplamaya kir bulaşmıyor ve hareketle kir arabadan uzaklaşıyor. Nissan Note ve Leaf arabalarında kullanıldığı ve ileride seri üretime geçilmesi planlanıyor. Nissan ve Nano Labs arabalar için bu gelişim için çalışmalara devam ettiklerini de yapılan açıklamada ayrıca belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kendi Kendini Temizleyen Araba Boyası Geliştirildi

0