Kocaeli Bilim Merkezi

Kocaeli Bilim Merkezi

Kocaeli Bilim Merkezi, tarihi Seka Park’ın içinde yer alıyor. Bilim Merkezi’nde her yaştan bilim meraklılarına göre sergiler ve etkinlikler var. Ziyaretçiler sergileri gezerek bilim ve teknolojinin gelişimi hakkında bilgi ediniyorlar. Ayrıca pek çok bilimsel deneyi kendi elleriyle yaparak ilginç bilimsel gerçekleri öğreniyorlar.

Kocaeli Bilim Merkezi’nin en önemli ve en çok da genç bilim meraklılarının ilgisini çeken kısımlarının başında oyun atölyeleri geliyor. Bu atölyelerde ziyaretçiler kendilerine sağlanan malzemeleri kullanarak çeşitli nesneler tasarlıyor daha sonra da bu nesneleri imal edebiliyorlar.

kocaeli-bilim-merkezi

Robot Atölyesi: Ziyaretçiler belirli bir amacı geçekleştirebilecek bir robot tasarlıyor ve bir arayüz yardımıyla robotun bu işi yapabilmesi için gerekli algoritmayı yazıyorlar. Daha sonra arayüz tarafından algoritmaya uygun şekilde üretilen yazılım, robotlara yükleniyor ve robotlar çalıştırılıyor. Ziyaretçiler, tüm bunları yapmak için Bilim Merkezi’nde çalışan eğitmenlerden yardım alabiliyor.

Model Uçak Atölyesi: Özellikle 9-13 yaş arası çocuklar için tasarlanan bu kısımda, ziyaretçiler önce A4 kâğıtlarıyla kendi model uçaklarını tasarlıyor ve bu uçakların hava akımı olan bir ortamda nasıl uçtuğunu gözlemliyorlar. Daha sonra Bilim Merkezi tarafından sağlanan ahşap malzemeleri kullanarak kendi tasarladıkları uçak modelini imal ediyorlar.

kocaeli-bilim

Sabun ve Parfüm Atölyeleri: Ziyaretçiler kendilerine verilen ham maddeleri kullanarak mis kokulu sabunlar ve parfümler üretiyor.

Teleskop Atölyesi: Ziyaretçiler karton ve alüminyum folyoyla kendi teleskop modellerini yapıyor. Renkli Karlar Atölyesi: Ziyaretçiler kendi elleriyle kimyasal tepkime gerçekleştirerek renkli kar taneleri üretiyor.

Araba Atölyesi: Ziyaretçiler karton kâğıt, tekerlek, balon gibi basit malzemeler kullanarak kendi model arabalarını yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocaeli Bilim Merkezi

0