Liseli Sudenaz’ın Mars’ta Yaşam Alanı Projesi Dünya Birinciliği Getirdi!

İzmir’de lise öğrencisi Sudenaz Çelik, yapmış olduğu “Mars’ın Beş Aşamada Tamamlanmış Gezegen Yenilemesi” isimli projesi ile Brezilya’da düzenlenen MOSTRATEC International Science and Technological Fair (MOSTRATEC Uluslararası Bilim ve Teknoloji Fuarı) bilimsel proje fuarında çeşitli kategorilerde Dünya birincisi oldu. Ayrıca NASA’da projesini değerlendirmeye aldı.

Fizik ve kimya öğretmenlerinin desteği ile düşündüğü projeyi hazırlayan Sudenaz Çelik, “Yapay Cryoconite Delikli Ekopoiesis Kızıl Gezegenin İnsanlar için Yaşanabilir Hale Getirilmesi” konulu proje kapsamında beş aşamada gerçekleşecek bir yaşam süreci planlayarak, Mars’ta yaşama uygun bir ortam oluşturmayı hedefledi. Bunun içinde 1.5 yıl önce çalışmalara başlayan genç liseli, sürekli projesi üzerinde çalıştı.

Mars’ın atmosferindeki bulunan gazların insan sağlığına elverişli olmaması ve Mars’ın aşırı soğuk olma gibi sorunlarının yaşama izin vermediğini söyleyen Sudenaz, bunun için diğer projelerden farklı olarak insanlardan ziyade o ortamı aynı Dünya’nın ilk oluşumu gibi bakteri ve su yosunlarını kullanarak yapılabileceğini göstermiş. Yaptığı bu çalışma ile matematik, fizik ve gökbilimleri dallarında da birincilik elde eden Sudenaz, ayrıca şuan NASA’nın da değerlendirme aşamasında olduğunu belirtiyor. Genç arkadaşımızın yolu açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liseli Sudenaz’ın Mars’ta Yaşam Alanı Projesi Dünya Birinciliği Getirdi!

0