Literatüre Giren Başarı: Diz Kireçlenmesi ile Serum Arasında Bir İlişki Keşfedildi

Diz Kireçlenmesi ile Serum Arasında Bir İlişki Keşfedildi

Eski adı GATA olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Ertürk liderliğinde yapılan diz kireçlenmesi ile ox-LDL serumu arasında bir ilişkiyi keşfederek literatüre giren bir başarıya imza atarak, Clinical Rheumatology dergisinde yayınlandı.

203 diz kireçlenmesi olan hasta ve 194 sağlıklı gönüllünün katılımıyla gerçekleştirilen ve katılanların kan serumları incelenerek, diz radyografileri değerlendirildi. Yapılan araştırma ile ox-LDL’nin damar cidarında oksidatif stres oluşturarak enflamasyon ve hasar meydana getirdiğini, bu nedenle de damar sertliğine (ateroskleroz) yol açtığı bulundu.

Araştırma sonucunda, yapılan çalışma ile  ox-LDL’nin sadece damar sertliğine yol açmayıp, oluşturduğu oksidatif stres ile diz kireçlenmesine de neden olduğu tespit edildiği belirtildi. Bu nedenle ciddi bir halk sağlığı sorunu olan diz kireçlenmesinin gelişmemesi için ox-LDL ile mücadele etmemiz gerektiğini belirten Ertürk, tempolu yürüyüş gibi düzenli egzersiz ile sağlıklı ve doğal beslenmek çok çok önemli diye bizlere önemli tavsiyeler verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Literatüre Giren Başarı: Diz Kireçlenmesi ile Serum Arasında Bir İlişki Keşfedildi

0