Maker Hareketi: Garaj Şovu

Maker Faire Fuarı

Boş zamanlarını evde veya garajlarında icat geliştirmek için harcayan mucitler Dünya’nın en büyük icat şovu olan “Maker Faire” de buluştu. Katılımcılar arasında 13 yaşında bir gencimiz de vardı.  Son dönemlerde en çok duyulan kavramlardan birisi olan “Maker Hareketi” teknoloji ile “Kendin Yap” kültürünü birleştirdi. Bu harekette 7 den 77 ye herkes evlerinde veya garajlarında icatlarının prototiplerini geliştiriyor.

Tüm bu geliştirilen ürünler ise fuarlarda sergileniyor. Maker Faire adındaki bu fuarlardan en büyüğü bir süre önce ABD’nin San Francisco şehrine bağlı San Mateo’da gerçekleştirildi. Birbirinden değişik dronelar, 3d yazıcılar, mekanik aletler hatta elektrik üreten uçurtmalardan robotlara kadar birçok ürün sergilendi. Fuardan görüntüleri ve ürünler hakkındaki tanıtım videolarını aşağıdaki bağlantı ve bağlantılardan izleyebilirsiniz.

Tasarım Cetveli

Fuara katılan tek Türk Ankara’dan babasıyla katılan 13 yaşındaki Tuna Tümer’di. Tümer “TNA Designs” adlı bir marka ile fuardaki yerini aldı. Türk gencin fikri ise daha çok tasarımcılara yönelik. Geliştirilen yeni tasarımların köşelerinin bir standart oluşturması amacıyla metal bir plaka kullanarak cetvelini tasarladı. İlk cetvelini ise sahip olduğu 3D yazıcı ile yaptı. Ürünün tanesini ise 5 dolardan satıyor.

Geliştirilen yeni tasarımların köşelerinin bir standart oluşturması için bir cetvel tasarlayan Tümer, metal bir plaka kullandı. 15 farklı köşe çeşidine sahip olan tasarım cetveli, böylelikle birçok talebe cevap veriyor. Tümer, “Sahip olduğum 3D yazıcı ile ilk cetvel tasarımımı tasarladım. Tanesini ise 5 dolara satıyorum” dedi.

Elektrik Üreten Uçurtma

Google tarafından destek verilen projelerden biri olan Makani pervaneli bir uçurtma ve bunun bağlı olduğu bir direkten oluşuyor. Havada yaklaşık 41m/s hızla uçabilen ve dairesel hareketler yapan uçurtma 600 kw elektrik üretebiliyor. Geleneksel rüzgar tirbünlerine göre %50 daha verimli.

Ev Yapımı Elektrikli Vosvos

Fuarda en çok dikkat çeken ürünlerden biri de elektrikli araçlardı. Özellikle Volkswagen Beetle en çok ilgi gören araçlardan birisi oldu.

Drone Yarışları

Fuar’da en çok ilgi çeken etkinliklerden birisi de Drone Yarış Ligiydi. Işıklarla işaretlenmiş pistte yarışan dronelar üzerlerindeki kameralar tarafından sahipleri tarafından kontrol edildi.

Boya Yerine Kum

Gijs van Bon adındaki girişimci, geçici işaretlemelerde kullanılan sprey boylara karşı bir makine geliştirdi. ‘Skryf’ adındaki makine, yazıcı mekanizması ile çalışıyor. Ancak mürekkep veya boya gibi kimyasallar yerine kum kullanıyor. Kumu ısıtarak daha sıkı olmasını sağlayan cihaz, yazı da yazabiliyor.

3D Yazıcıdan Robot

Tamamı mimar ve tasarımcılardan oluşan InMoov adındaki stüdyo, 3D yazıcıdan bir robot üretti. Şu anda sadece üst kısmı geliştirilen robotun tüm mekanizmaları 3D yazıcılardan çıkıyor. InMoov’un en önemli özelliği ise 3D yazıcıya sahip olan herkes tarafından ücretsiz olarak üretilebilmesi. Açık kaynak olarak geliştirilen bu robotu ve tüm mekanizmalarını inmoov.fr sitesinden kayıt olarak indirebilirsiniz.

Akıllı Langırt Masası

Intel’in ‘Galileo’ platformunu kullanan ‘Wind’ adındaki grup, ‘Foo Star’ adında akıllı bir langırt masası geliştirdi. Kalelerin arkasında yerleştirilen sensörlerle çalışan akıllı langırt masası, atılan golleri LED ekrana yansıtıyor. Bu ekranın üzerinde de bir skortahtası yer alıyor.

 TeknolojiProjeleri.com olarak size ilham olmaya devam edeceğiz. Başımıza icat çıkarmanızı o kadar çok isteriz ki! 🙂

2 thoughts on “Maker Hareketi: Garaj Şovu

 • Avatar
  28 Mayıs 2016 tarihinde, saat 15:06
  Permalink

  Although drunk driving is forbidden all over the world, still drunk driving cases exist. A lot of accidents occur due to the drunk driving. In such accidents many people injured or became disabled and unfortunately there are cases resulting death. Furthermore, millions of dollars financial damage occurs. To prevent such accident some institutions and companies construct projects or support such projects.
  In the projects, those have the aim of preventing such accidents from occurring, a connection is established between the engine and alcohol meter via an immobilizer system. The working principle of this kind of project is established as follows: while the driver indents to start the vehicle he must pass an alcohol test. To prevent the case of driver uses alcohol after starting the vehicle, the driver asked to pass alcohol tests every time that is designated by the system. This way it is tired to avoid driver to take alcohol after starting the vehicle.
  1. WHAT IS THE NAME OF THIS PROJECT
  The name of this project is GOST “safe car driving technology”

  2. WHAT IS THE SCOPE OF “GOST PROJECT”?
  GOST project is established by utilizing speed sensor, voltage sensor, time sensor, alcohol meter, MQ3 alcohol scent sensor and face recognition algorithm. The process schema of face recognition algorithm is organized in accordance with the project and by utilization of the features of sensors mentioned above, new software is established.
  3. WHAT CAN BE ACHIEVED VIA “GOST PROJECT”?

  A. Drunk driving can be avoided by 100%

  B. Driving without a driving license can certainly be prevented

  C. Considering real time traffic tickets, the ticket is issued to the driver who is driving at that moment.

  D. Wherever in the world the vehicle is started, the personal information of the person who drives the vehicle can be reached.

  4. THE TECHNOLOGY OF GOST PROJECT CAN BE UTULIZED ALL VEHICLES?
  Yes it can. This technology can be utilized in vehicles while keeping the originality of it.
  5. WHAT ELSE GOST PROJECT OFFERS?
  With this project, even a running vehicle can be prevented from operating.
  6. WHERE CAN BE GOST TECHNOLOGY APPLIED?
  Similar technologies are embodied vehicle as a “must have device” in many Europe countries. Specially in school services, bus companies, cargo and logistic companies and lately in private vehicles it is embodied as a “must have device”
  7. WHY DO PEOPLE PREFER TO USE THİS DEVİCE?
  The companies those are aware of the importance of their business or expecting to provide better service, to demonstrate that they can provide safer service compare to other companies, and considering security of life and property, want to utilize this device.

  WHAT ARE THE DIFFERENCES OF GOST PROJECT FROM OTHER PROJECSTS?

  1. Do you know, for certain, the one passes the alcohol test is the driver himself?
  2. How can you prevent a person to pass the alcohol test besides from the driver if there is more than one person in the vehicle?
  3. If the driver is a non-drinker or not drunk, why does he have to pass alcohols test every time he wants to use his vehicle or after starting his vehicle?
  4. What can be done in case of driver chance during the day or driver changes in “stop and go” cases?
  5. If the driver is not drunk, why should the case of “having another person in the car who is drinking alcohol or drunk” result in immobilization or preventing from starting vehicle?
  6. Is the device in the vehicle sensitive to alcohol components?
  7. Why should a conscious alcohol user pass an alcohol test when he uses a vehicle?
  8. A driver can pass alcohol test by wearing transparent gloves. What can be done in that case? GOST project is designed considering such circumstances and the driver is under control from starting the vehicle to stopping it.
  9. What are the other superiorities of GOST project? You can’t drive a vehicle without having a driver licence even the vehicle has started. The owner of the vehicle or other persons want to drive the vehicle should register their licence for once only. Later it is sufficient to have the licence with them when they want to use the vehicle.
  10. The stopping conditions of running vehicle are defined.
  11. Some countries expect zero tolerance while in some countries it is permitted to 0,8 promile.

  Yanıtla
  • TeknolojiProjeleri.com
   28 Mayıs 2016 tarihinde, saat 19:22
   Permalink

   We want to share this project in our website, if you are ok?
   Take care Engin!

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maker Hareketi: Garaj Şovu

2