Makine Ustası Hafif ve Arazi Kullanımına Uygun Fındık Toplama Makinesi Yaptı

Giresun’da 30 yıldır makine işiyle uğraşan Halil Kuşdemir, bahçesindeki fındıkları daha az işçilik maliyeti ile nasıl toplayabilirim diye düşündü sonra piyasadaki makineleri inceleyerek onlardan daha hafif ve engebeli arazilerde kullanılabilecek bir makine tasarladı.

Giresun’un engebeli arazilerinde fındık toplamak, piyasada herkese satılan makinelerle zor olmaktadır. Buradaki zorluğu gören Halil Usta, düşündüğü makinesi torna tesviye öğretmeni olan arkadaşına bu projesini anlattı ve arkadaşı da projenin çizimini yaptı. Daha sonra üretme denemeleri ile ilk olarak 120 kg ağırlığında bir makine yaptığını ama ağırlığının hala fazla olduğunu gördü. Daha sonra yaptığı denemelerle mantığı süpürge makinesi gibi olan 50 kilogram ağırlığında bir makine üretti.

Makinenin mantığı da içinde bulunan su pompası motoru ile fanların çalışması sağlanıyor. Daha sonra oluşan emme kuvveti ile hasat edilen fındıklar makinenin üzerinde bulunan çuvala doluyor. 10 saatte 5 litre benzin harcayan 6,5 beygir gücündeki bu makine 10 işçinin yaptığı işi yapabiliyor. Böylelikle maliyet bakımından büyük bir tasarruf sağlandığı görülüyor. Halil ustaya Teknoloji Projeleri olarak başarılar dileriz, umarız makinesi yatırımcıların dikkatini çeker ve ülkemizin her tarafına kazandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makine Ustası Hafif ve Arazi Kullanımına Uygun Fındık Toplama Makinesi Yaptı

0